Zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich (PU 4) zakłada pomoc dla działań mających na celu rozwój społeczno-gospodarczy obszarów rybackich i akwakultury. Chodzi o tworzenie miejsc pracy i rozwijanie alternatywnych źródeł dochodów dla rybaków oraz innych gałęzi gospodarki związanych z rybactwem.
Priorytet IV „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” ma służyć rozwojowi społeczno-gospodarczemu obszarów rybackich i obszarów akwakultury. Bardzo ważne będą tu działania aktywizujące rynek pracy. Wśród nich znajdzie się dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa. Nastąpi ona w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem, nie związanych z podstawową działalnością rybacką oraz poprzez zachęcanie młodych ludzi do przedsiębiorczości i zakładania firm. Zostaną uruchomione działania pobudzające przedsiębiorczość młodych osób oraz wpływające na zwiększenie ich udziału w rynku pracy, co pomoże zmniejszyć migrację z obszarów rybackich osób młodych i wysoko wykwalifikowanych.
Aby pobudzić rynek do większego zapotrzebowania na produkty i usługi wytwarzane przez nowozatrudnionych pracowników, ruszą działania dotyczące promowania i ułatwiania przedsiębiorczości lokalnych społeczności rybackich, m.in. poprzez tworzenie lub rozwijanie łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Promocja obejmie również popularyzację lokalnych produktów rybnych, a także walorów pozaprodukcyjnych obszarów rybackich i akwakultury.
Szczególny nacisk zostanie położony na wspieranie tych przedsięwzięć, które związane są z zachowaniem dobrego stanu środowiska naturalnego na obszarach rybackich i akwakultury, a także na wspieranie oddolnych inicjatyw Rybackich Lokalnych Grup Działania i lokalnych partnerstw publiczno-prywatnych na rzecz rozwoju tych obszarów.
Fot. Marek Czasnojć