Wtorek, 30 maja 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Podpisali z PŻM list intencyjny

Data publikacji: 2023-05-18 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2023-05-18 11:24
Goście z Chin, na czele z He Xu, wiceprezesem Dalian Shipbuilding Group (w środku). Fot. PŻM  

W kwietniu br. w siedzibie Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie gościła delegacja z chińskiej grupy stoczniowej Dalian, z wiceprezesem He Xu na czele. To w chwili obecnej jedna z najważniejszych chińskich grup stoczniowych, w skład której wchodzi między innymi stocznia uznana Xingang z Tianjin.

W Dalian Shipbuilding Group PŻM buduje obecnie dwie grupy masowców (łącznie osiem statków) i planuje kolejne duże inwestycje. Goście z Chin mieli okazję zapoznać się z prezentacją dotyczącą Polskiej Żeglugi Morskiej oraz jej planami inwestycyjnymi.

Z kolei kierownictwo PŻM zapoznało się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Grupy Dalian, w tym możliwościami stoczni, jeśli chodzi o realizację następnych kontraktów.

– Wizyta chińskich gości była niezwykle potrzebna, ponieważ dotychczasowe kontakty obu stron, z powodu pandemii, odbywały się jedynie wirtualnie – zaznacza Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy PŻM. – W takim trybie między innymi podpisano dotychczasowe kontrakty inwestycyjne.

Jak dodaje rzecznik, najważniejszym punktem spotkania było podpisanie listu intencyjnego na budowę kolejnych czterech jednostek typu jeziorowiec. Po podpisaniu kontraktu inwestycyjnego w tej sprawie łączna liczba masowców budowanych przez PŻM w Grupie Dalian Shipbuilding wzrośnie do dwunastu.

Uzgodniono również, że już druga seria jednostek (czyli masowce 5 – 8) będzie gotowa konstrukcyjnie do spalania w przyszłości bezemisyjnego metanolu (statki takie określa się jako methanol ready). Taką konstrukcję będą miały również cztery statki z numerami 9 – 12.

(ek)

Partnerzy dodatku "Kurier Morski"