Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pilot kapitana Ahaba

Data publikacji: 23 maja 2024 r. 10:24
Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2024 r. 10:24
Pilot kapitana Ahaba
 

„Pilot kapitana Ahaba” – taki tytuł nosi nowa książka kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza, która 5 czerwca br. będzie promowana w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Publikacja jest rodzajem przewodnika literackiego po arcydziele Hermana Melville’a „Moby Dick” wśród polskich czytelników.

– Książka „Moby Dick”, czyli biały wieloryb została właściwie (jako walka dobrego ze złem) odczytana dopiero po II wojnie światowej, a Melville uznany za najwybitniejszego marynistę amerykańskiego – podkreśla kapitan Gawłowicz. – W 1947 roku powstało w USA Stowarzyszenie Melvillistów, które na celebrowanie 10-lecia działalności w 1957 roku zostało zaproszone do rezydencji aktorki Martine Carol na Tahiti, a w kolejnych dziesięcioleciach sporadycznie gościło w innych krajach świata.

Melvillisci byli w Szczecinie w 2007 roku podczas Zlotu Wielkich Żaglowców, a 30 kwietnia 2010 w Dallas odbyła się światowa premiera opery „Moby Dick”.

– Gene Scheer’a, który napisał genialne libretto do tej opery, poślubiła Krystyna, urodziwa córka kpt. ż.w. Zbigniewa Lechowskiego, mojego przyjaciela jeszcze z czasów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 60. – dodaje kapitan Gawłowicz. – Emigrował on do USA i pracował jako szef surveyorów w terminalach zbożowych Zatoki Meksykańskiej.

W roku 2013 Józef Gawłowicz i szczecińscy literaci wystawili na żaglowcu „Fryderyk Chopin” i w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia melvillowskie widowisko słowno-muzyczne. Kolejne planowane są na ten rok.

Spotkanie w Książnicy Pomorskiej 5 czerwca rozpocznie się o godz. 17.30, natomiast na 20 czerwca (godz. 19) zaplanowano kolejne – w Starej Rzeźni.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA