Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

LNG – skroplony gaz ziemny

Data publikacji: 21 listopada 2019 r. 12:20
Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2019 r. 12:31

Produkcja LNG polega na zamianie stanu skupienia gazu ziemnego z lotnego w ciekły. Jest to możliwe przy odpowiednim ciśnieniu i w temperaturze ok. minus 160 st. Celsjusza. Podczas tego procesu z surowca usuwane są zanieczyszczenia (np. woda, dwutlenek węgla, azot). W takiej formie LNG jest substancją bezbarwną, bezwonną, nietoksyczną oraz niepowodującą korozji. To najbardziej przyjazne środowisku paliwo kopalne.

W procesie skroplenia objętość gazu zmniejsza się 600 razy. Pozwala to na łatwiejszy i ekonomiczny transport. W taki sposób LNG przypływa do terminalu w Świnoujściu. Tam jest rozładowany i podlega regazyfikacji – w odpowiednich instalacjach przywraca się mu lotny stan skupienia.

W większości skroplony gaz ziemny po regazyfikacji trafia do sieci polskich gazociągów, skąd dociera do domów, zakładów przemysłowych, elektrociepłowni, wykorzystywany jest do napędu autobusów oraz przeznaczony na eksport na rynek ukraiński. Część skroplonego gazu przywiezionego do terminalu pozostaje w takiej formie i przeładowuje się go do autocystern. W ten sposób może dotrzeć tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. LNG ze Świnoujścia dotarł cysternami nawet do Estonii i Rumunii.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA