Jak już informowaliśmy, 5 marca br. powstało Stowarzyszenie Kobiet Sektora Morskiego „Women Beyond Horizon” z siedzibą w Szczecinie. Jego celem jest rozwój, wzajemne wsparcie i promocja kobiet w branży morskiej. Rozstrzygnięty został konkurs na logo nowej organizacji.
Przypomnijmy, że jest to pierwsza taka inicjatywa na Pomorzu Zachodnim. W planach stowarzyszenia są: wspieranie rozwoju zawodowego, organizowanie szkoleń, spotkań i konferencji, tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i realne wpływanie na przyszłość branży morskiej. Powstało ono, aby wzmacniać pozycję kobiet w branży morskiej i tworzyć przestrzeń do ich rozwoju.
Na samym początku działalności stowarzyszenie ogłosiło konkurs na swoje logo (z nagrodą główną w postaci rejsu promem Unity Line dla dwóch osób). Wygrała propozycja Alicji Grabek, która studiuje grafikę na Akademii Sztuki w Szczecinie.
– Jej projekt doskonale oddaje misję, wartości i ducha naszej społeczności kobiet sektora morskiego – podało stowarzyszenie, gratulując zwycięstwa. – To logo będzie naszą wizytówką na długie lata, symbolem siły, jedności i horyzontów, które wspólnie przekraczamy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, pasję i wyjątkowe prace – każda z nich była dla nas inspiracją.
Dodajmy, że w marcu zarząd stowarzyszenia wziął udział w XIII Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu.
Uwadze pań nie umknęła wizyta w szczecńskim porcie jednej z najnowszych jednostek floty Polskiej Żeglugi Morskiej – „Polsteam Koprowo”. Skorzystały z okazji, by spotkać się z załogą oraz kapitanem Piotrem Gramczyńskim i porozmawiać o kluczowych wyzwaniach pracy na morzu, zarządzaniu zespołami i roli kobiet w żegludze.
– Kapitan podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat mocnych stron kobiet na burcie, o które szczegółowo dopytywały nasze prezeski – Aleksandra Turbaczewska, Kamila Zimińska i Anna Bialecka – poinformowało stowarzyszenie. – Chcemy wiedzieć, jak kobiety realizują swoje zadania, z jakimi wyzwaniami się mierzą, czego im brakuje i jakie zmiany mogłyby sprawić, że ich praca będzie jeszcze bardziej efektywna. Czy są traktowane inaczej? Jakie bariery jeszcze istnieją? Padały konkretne pytania i same budujące odpowiedzi ze strony pana kapitana. Z ogromnym zadowoleniem wypowiadał się o zamustrowanych na jednostce pani oficer wachtowej trzeciej oraz pani młodszej kucharz.
(ek)