W 103. rocznicę zaślubin Polski z morzem – 10 lutego – w hotelu Radisson Blu w Szczecinie odbył się jubileuszowy XV Konwent Morski. Powstał w 2016 roku z inicjatywy ówczesnego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, obecnie wiceministra infrastruktury. Skupia ludzi morza pracujących pod kierunkiem kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego. Gospodarzem spotkania w Szczecinie była Polska Żegluga Morska.
Do przypadającej tego dnia 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem nawiązali m.in. w swoich listach skierowanych do uczestników i organizatorów XV Konwentu Morskiego prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki. Część referatową spotkania otworzył dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, którego prezentacja pt. „Puck
10 lutego 1920 oczami świadków” również dotyczyła tego historycznego wydarzenia.
Wspomniano też o innej rocznicy przypadającej tego dnia: minęły bowiem 83 lata od pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Z tej okazji uczestnicy Konwentu Morskiego złożyli kwiaty przy pomniku Pamięci Sybiraków na Cmentarzu Centralnym.
– W naszym rozumieniu Konwent Morski to już nie jest kwestia tylko i wyłącznie braci morskiej, ale to coś znacznie szerszego – mówił kapitan Sulatycki. – Dlatego dla nas jest wielkim zaszczytem, że w tym konwencie możemy gościć szeroko reprezentowaną kadrę mundurowych, zarówno marynarkę wojenną, straż graniczną, jak i policję. Jeżeli mamy cokolwiek budować, to musimy to zrobić razem.
Na temat prowadzonych i planowanych inwestycji na Odrze mówił Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Z kolei Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, przybliżył portowe inwestycje, ze szczególnym uwzględnieniem planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
(ek)