Do 27 maja br. potrwa wystawa „Historia Sz…/Stocznia” Swoje prace pokazują artyści związani ze Szczecinem. Prace zestawiono ze względu na poruszany temat – stocznię w Szczecinie.
Miejscem ekspozycji jest Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski, Rynek Sienny).
Obie artystki – Halina Bielczyk (1911-1997) i Małgorzata Łempicka-Brian (ur. 1966) – związane były ze Szczecinem tylko przez pewien okres życia. Sposób w jaki się wypowiadają artystycznie, dzieli ponad 35 lat. To więcej niż jedno pokolenie. „Analizując ich prace, stajemy przed pytaniami: Czy stocznia jest w nich głównym punktem odniesienia? Czy raczej przyjmuje rolę symbolu?” – pytają organizatorzy ekspozycji.
Halina Bielczyk, przez zastosowaną technikę czerpie jakby z socrealizmu i jednocześnie odwołuje się do prymitywizmu. Sygnalizują to deformacje lub brak perspektywy, subiektywizm, proste, niemal dziecięce techniki malarskie. Jednak prezentowane prace „zrealizowane zostały w dość ponurej, szaropastelowej kolorystyce”.
Bezpośrednio do historii Szczecina i przedwojennej stoczni AG Vulcan Stettin (po wojnie Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego) nawiązuje w swoich kolażach druga z artystek – Małgorzata Łempicka-Brian.
„Zderzone na jednym płótnie, pozornie niezwiązane ze sobą fotografie, kolory, formy graficzne, włączają do lektury dzieł Łempickiej-Brian intuicję, wyobraźnię, skojarzenia i przede wszystkim pamięć. W ten sposób artystka mobilizuje widza do refleksji oraz pytania o wpływ stoczni na charakter miasta, a tym samym o jej rolę w kształtowaniu tożsamości jego mieszkańców.
(k)
Partnerzy dodatku: