Przedstawiciele najważniejszych firm oraz organizacji z branży morskiej i transportowej spotkają się na początku września w Szczecinie, podczas tegorocznej edycji Baltic Ports Conference. Wydarzenie, organizowane przez Baltic Ports Organization oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, od lat stanowi idealną platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy członkami sektora morskiego z regionu Morza Bałtyckiego oraz całej Europy.
Uczestnicy spotkania skupią się na najważniejszych zagadnieniach istotnych obecnie dla rozwoju sektora morskiego w rejonie Bałtyku i w całej Europie. Poczynając od dokładnego podsumowania sytuacji na rynku i jej wpływu na transport morski, poprzez analizę instrumentów finansowych wspierających rozwój infrastruktury portowej, a kończąc na funkcji portów jako hubów energetycznych.
Główne sesje konferencyjne odbędą się 6 i 7 września w salach hotelu Radisson Blue, ale już na 5 września zaplanowano spotkania grup roboczych w siedzibie ZMPSiŚ oraz przyjęcie w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Konferencję 6 września rozpocznie sesja poświęcona ekonomii i handlowi w Europie Centralnej i regionie Morza Bałtyckiego – informują organizatorzy. – Podsumowanie obecnej sytuacji rynkowej, a także analizę jej wpływu na europejski morski sektor transportowy zaprezentuje Peter Heyman Andersen z firmy Ramboll. Następnie uwaga słuchaczy zostanie zwrócona ku jednemu z najbardziej palących wydarzeń ostatnich miesięcy. Brexit, jego konsekwencje, a także najbliższą przyszłość europejskiego sektora portowego w kontekście tego wydarzenia skomentuje Mark Simmonds, reprezentujący British Ports Association.
Tematy ekonomiczne poruszone zostaną również po przerwie, podczas sesji drugiej. Nacisk będzie położony na inwestycje portowe oraz ich związek ze stanem gospodarki w regionie. Ze względu na lokalizację tegorocznej edycji wydarzenia, wpływ rozwoju gospodarczego i przemysłowego kraju na sektor portowy zostanie przeanalizowany również na przykładzie Polski. Grono ekspertów, w którego skład wejdą przedstawiciele BCT Gdynia, DCT Gdańsk, ZMPSiŚ oraz portu Tallinn, podsumuje sesję.
– Podczas sesji zwieńczającej pierwszy dzień Baltic Ports Conference prelegenci skupią się na jednym z najistotniejszych obecnie dla europejskiej branży transportowej zagadnień, czyli propozycji alokacji budżetu Connecting Europe Facility (CEF) na lata 2021-2027 – zapowiadają organizatorzy. – Jest to temat niezwykle ważny dla sektora portowego, gdyż wiele portów może otrzymać dzięki wspomnianym dofinansowaniom szansę na rozpoczęcie projektów będących kluczowymi dla ich rozwoju. Podczas sesji omówione będą również inne instrumenty finansowe – w szczególności umożliwiające nieduże inwestycje – z których mogą korzystać porty. Zostaną one zaprezentowane przez Marka Clintowortha, występującego z ramienia European Investment Bank. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, ESPO, Finnish Ports Association, a także portów: Turku, Trelleborg, Rostock oraz Ryga podzielą się z publicznością swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi powyższych tematów, kończąc pierwszy dzień konferencji.
Następnego dnia (7 września) uczestnicy zbiorą się raz jeszcze w sali konferencyjnej hotelu Radisson Blu w Szczecinie, aby wysłuchać prezentacji i wziąć udział w dyskusjach. Podczas sesji pierwszej prelegenci przyjrzą się koncepcji portu jako hubu energetycznego oraz jego potencjalnej funkcji jako bramy do regionalnych i globalnych rynków energii. Ponadto, delegaci będą mieli szansę zapoznać się z możliwościami finansowania infrastruktury portowej związanej z energetyką.
Energetyka, a dokładnie porty jako element łańcucha dostawczego energii, będą przedmiotem dyskusji podczas sesji drugiej. Sporo uwagi zostanie też poświęcone transformacji energetycznej oraz jej znaczeniu dla rozwoju portów i podejmowanych w nich inwestycji. Sesję zakończy praktyczny przykład, zaprezentowany przez Pawła Jakubowskiego, prezesa Polskiego LNG, który omówi, w jaki sposób terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu może się stać drzwiami do rynku gazowego w Europie Centralnej i Wschodniej.
Konferencję zakończy wizyta w terminalu LNG w Świnoujściu. Będzie okazja do zajrzenia za kulisy pracy kompleksu umożliwiającego przeładunek oraz regazyfikację skroplonego gazu ziemnego.
Dodatkowe informacje na temat Baltic Ports Conference (a także możliwość rejestracji) są na stronie internetowej wydarzenia (http://www.balticportsconference.com).
„Kurier Szczeciński” objął konferencję patronatem medialnym. ©℗
(ek)
Partnerzy dodatku: