niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Praska Wiosna, komuniści i Polacy. Konferencja w Hotelu Vulcan

Praska Wiosna, komuniści i Polacy. Konferencja w Hotelu Vulcan

Praska Wiosna, komuniści i Polacy. Konferencja w Hotelu Vulcan
Data publikacji: 2018-08-19 18:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Wywietleń: 1067 343990

W poniedziałek (20 sierpnia) o godz. 10. w hotelu Vulcan przy ul. Druckiego – Lubeckiego 6a w Szczecinie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Okupanci. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku”. Organizatorem wydarzenia jest Insytut Pamięci Narodowej.

W sierpniu 2018 r. minie 50 lat od momentu, kiedy wojska Układu Warszawskiego (w tym ludowe Wojsko Polskie) wjechały do Czechosłowacji w celu udzielenia „bratniej pomocy”, czyli przerwania reform systemu określanych mianem Praskiej Wiosny. Inwazja, a następnie okupacja Czechosłowacji przyniosła niezabliźnione do dziś rany i niezapomniane krzywdy. Ma ona swoje reperkusje w stosunkach pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami.

Uczestnicy konferencji porozmawiają m.in. o roli tajnych służb, reakcjach społecznych, aspektach wojskowych okupacji, mediach i propagandzie a także o konsekwencjach wydarzeń z sierpnia 1968 roku.

Konferencja potrwa 2 dni.

(as)

Komentarze

I nstytut Z akłamania N arodowego- Zgr-edo
Hańba agresorom hańbiącym Polskę i Socjalizm. Niech żyje wolna CSRS - Musiał to pisać jakiś wybitny intelektualista. Dlaczego nie potępiał Socjalizmu i nie chciał wolnej Czechosłowacji tylko CSRS ? jestproblem napisał: 'W sierpniu obecnego roku, w 40. rocznicę interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, zagrzmiały niektóre polskie media. Osobno potępiony został udział polskich oddziałów jako wkład w tłumienie Praskiej Wiosny. Ciekawe, czy choć ćwierć tego oburzenia znajdziemy w gazetach i na ekranach telewizorów teraz, w 70. rocznicę polskiego najazdu na Zaolzie?' 2 października 1938 r., na rozkaz marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i prezydenta Ignacego Mościckiego, oddziały Wojska Polskiego, pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego, witane przez liczną ludność polską, zajęły część Śląska Cieszyńskiego zwaną przez Polaków Zaolziem. Rzecz jednak nie tylko w samej wojskowej interwencji polskiej, lecz nade wszystko w tym, że w tle politycznym były jednak wcześniejsze o trzy dni postanowienia haniebnej konferencji monachijskiej z 29 i 30 września, na której – za przyzwoleniem mocarstw europejskich, Anglii i Francji – Niemcy Hitlera dokonały rozbioru Czechosłowacji. Polska nie brała udziału w konferencji w Monachium, ale – jak określił to późniejszy premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill – ,,żołnierz polski wyjął Cieszyn z plecaka żołnierza niemieckiego''. Dwa miesiące później Polska dokonała aneksji uzupełniającej przez przyłączenie dalszych 220 kilometrów kwadratowych na Spiszu i Orawie, w tym na Jaworzynie Spiskiej. W zakłamaniu polskich mediów nie ma już różnicy między TVPIS Polsat czy TVN24.' > Jak Niemcy z Rosjanami zaatakowali Polskę to źle, ale jak Polska kilka mięsiecy wcześniej dokonała rozbioru Czechosłowacji to dobrze ? To właśnie ta Inwazja, a następnie okupacja Czechosłowacji przyniosła niezabliźnione do dziś rany i niezapomniane krzywdy. Ma ona swoje reperkusje w stosunkach pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami. W 1968 r chodziło o coś całkowicie innego. Niech ci histerycy z IPN-u, zajmą się okupantami watykańskimi i ich kolaborantami w Polsce.
2018-08-20 12:48:23
Pyt... do ponizszego
Jak znasz to powymieniaj o czym rozmawiali Brezniew i Jaruzelski... juz po powstaniu Solidarnosci w Sierpniu 1980 roku... az do dnia 13.12.1981 roku !!
2018-08-20 12:04:25
...
Temat na czasie kurs pro rosyjski znów obrany ,smutne
2018-08-20 11:03:13
do poniższego
Nie Reagana, tylko Generała Jaruzelskiego
2018-08-20 10:55:19
Gdyby nie - Odwazna Decyzja Prezydenta USA R. Reagana i Zachodu...
To i My w Polsce - mieli bysmy Warszawska "Wiosne" juz w Grudniu 1981 roku...!!!
2018-08-20 00:17:22
Widać za mało kasy
dołożono do tej "kolorowej rewolucji"...
2018-08-19 20:23:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie