Będzie to już 33. spotkanie z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego”. W poniedziałek (25 września) Ludmiła Kopycińska w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni opowie o generale Mariuszu Zaruskim – niezwykłej postaci w historii Polski. Początek prelekcji o godz. 18. Będzie ona dostępna również w trybie online.
– Pragnę tym razem przedstawić niezwykłą postać, którą interesowałam się od bardzo dawna – mówi prelegentka. – Generał brygady Mariusz Zaruski swoją wszechstronną, bogatą działalnością zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego kraju. Był pionierem polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, marynarzem, inicjatorem powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, podróżnikiem, taternikiem i grotołazem, założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, instruktorem harcerskim ZHP i wychowawcą młodzieży. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, generał brygady i adiutant generalny Prezydenta RP. Człowiek o licznych zainteresowaniach: fotografował, malował obrazy. Był także poetą i prozaikiem. Całe życie poświęcił intensywnej działalności państwowej i społecznej.
Jak dodaje, niepodobna scharakteryzować tego wspaniałego człowieka w czasie jednej prelekcji, jednak postara się to zrobić w sposób możliwie pełny.
Warto wspomnieć, że jednym z wychowanków gen. Zaruskiego był kpt. jachtowy Kazimierz Haska, niezwykle zasłużony dla Szczecina (upamiętniająca go rzeźba stoi w Alei Żeglarzy nad Odrą). W latach 1936 – 1939 odbył rejsy stażowe na żaglowcu ZHP „Zawisza Czarny” pod dowództwem legendarnego generała.
Ludmiła Kopycińska od ponad 33 lat jest przewodnikiem miejskim PTTK z językiem angielskim i rosyjskim. Przez 35 lat pracowała w szczecińskim porcie.
– Bardzo się cieszę, że mogę łączyć dwie wielkie pasje życiowe: właśnie od 33 lat podczas oprowadzania polskich i zagranicznych turystów oraz przedstawicieli życia gospodarczego i kulturalnego mam znakomitą możliwość przekazywać informacje o morskiej gospodarce miasta, regionu i kraju, co sprawia mi dużą satysfakcję i radość – podkreśla prelegentka. ©℗
(ek)