Czwartek, 12 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Dumni z marynarskiego munduru

Data publikacji: 2024-10-24 08:17
Ostatnia aktualizacja: 2024-10-24 08:17
Dyrektor świnoujskiej placówki Marzena Gańcza  

Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Wojciech Gąsowski przyjął ślubowanie od 98 pierwszoklasistów i pasował ich na uczniów Zespołu Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Uroczystość odbyła się 12 października br. Podczas tego wydarzenia podpisano porozumienie o współpracy między szkołą a firmą Marlow Navigation Poland – dzięki temu uczniowie świnoujskiej placówki będą mogli odbywać nadzorowane i płatne praktyki morskie na nowoczesnych jednostkach pływających.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska, ks. dziekan Piotr Superlak, przedstawiciele służb mundurowych, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Kuratorium Oświaty, firm branży morskiej, samorządowcy i rodzice uczniów. Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła, jak zwykle, Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu.

Dyrektor placówki Marzena Gańcza przypomniała, że ZSM od 1960 roku kształci młodzież na potrzeby gospodarki morskiej. W tym czasie szkoła przechodziła wiele przeobrażeń. Z trzyletniej szkoły zasadniczej stała się szkołą średnią, której uczniowie – oprócz zawodu – mogą uzyskać świadectwo dojrzałości. Jej mury opuściło już przeszło 11 tysięcy absolwentów. Wielu związało swą przyszłość z morzem, pływając na statkach, pracując w stoczniach i portach morskich. Duża grupa absolwentów uzyskała najwyższe szlify oficerskie.

– Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu jest pierwszą i jak dotąd jedyną szkołą średnią, która posiada uprawnienia, zgodnie z wymogami Międzynarodowej Konwencji STCW, do szkolenia kadr morskich na poziomie operacyjnym żeglugi międzynarodowej – zaznaczyła dyrektor Gańcza.

Podkreśliła, że rokiem przełomowym dla szkoły był 2018, kiedy to po 20-letniej przerwie stała się ona ponowie szkołą resortową. Obecnie organem prowadzącym szkołę jest Minister Infrastruktury. 

– Dzięki przekazanym przez Ministerstwo Infrastruktury środkom finansowym systematycznie poprawiają się również warunki lokalowe szkoły – mówiła dyrektor. – Od 2018 roku przeprowadzono termomodernizację internatu, zbudowano drogę pożarową, wyremontowano pomieszczenia kuchenne, przebudowano pokoje internackie, zapewniając uczniom nowocześnie wyposażone zaplecze socjalne i pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. W szkole wyremontowano sanitariaty, zaplecze socjalne przy sali gimnastycznej, pomieszczenia symulatora nawigacyjnego, świetlicę i kilka sal dydaktycznych, wyremontowano  budynek warsztatów. Nasi uczniowie zdobywają wiedzę w nowoczesnych laboratoriach, pracowniach i na symulatorach. W ubiegłym roku szkolnym dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury zakupiono nowe wyposażenie do stanowisk egzaminacyjnych dla kwalifikacji INF 02, zmodernizowano i wzbogacono o nowe oprogramowanie symulatory nawigacyjne oraz wyposażenie warsztatów szkolnych.  Dzięki wsparciu organu prowadzącego nasi uczniowe otrzymują nieodpłatnie umundurowanie oraz zakwaterowanie w internacie szkolnym.

Dyrektor ZSM przypomniała, że od 1987 roku patronem placówki jest inż. Eugeniusz Kwiatkowski – chemik i ekonomista, minister przemysłu i handlu, minister skarbu, wicepremier w latach 1935 – 1939.

Dobry wybór

Ślubowali przyszli nawigatorzy morscy, mechanicy okrętowi, logistycy oraz informatycy. Zostali pasowani na uczniów ZSM przez dyrektora Departamentu Edukacji Morskiej w MI Wojciecha Gąsowskiego.

Podczas uroczystości odczytał on list wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki.

– Decydując się na naukę w tej szkole, stajecie się jednocześnie częścią bogatej tradycji kształcenia kadr dla szeroko rozumianej gospodarki morskiej – napisał do uczniów wiceminister. – To także wyzwania i obowiązki. Jestem przekonany, że pod czujną i życzliwą opieką nauczycieli będziecie mogli jeszcze lepiej poznać i zrozumieć otaczający nas świat, a także rozwijać i kształcić się nie rezygnując przy tym z własnych pasji. 

Wojciech Gąsowski wręczył nagrody ministra infrastruktury dla dyrektor Marzeny Gańczy oraz nauczycieli:Andrzeja Czerwińskiego, Waldemara Chudzika, Sergiusza Raszewskiego i Krzysztofa Przybylskiego.

W imieniu świnoujskiego samorządu prezydent Agatowska pogratulowała uczniom wyboru, którego dokonali.

– Jestem przekonana, że mundur ucznia szkoły morskiej w Świnoujściu będziecie nosili z ogromną dumą – powiedziała, dodając, że przez 64 lata szkoła ta wrosła w lokalną tożsamość i historię miasta. – Wiele pokoleń świnoujścian właśnie tutaj zaczynało i realizowało swoje pasje zawodowe i marzenia.

W imieniu rektora Politechniki Morskiej prof. Wojciecha Ślączki, prorektor ds. studenckich Agnieszka Deja gratulowała uczniom fantastycznego wyboru szkoły.

– Szkoły z wieloletnią tradycją, szkoły, z której możecie być dumni, tak jak jesteście dzisiaj dumni z tego, że macie na sobie piękne marynarskie mundury – podkreśliła. – Dzisiaj zrobiliście ten pierwszy krok w wielkiej morskiej rodzinie. W rodzinie, w której pomagamy sobie nawzajem, wspieramy się, a przede wszystkim służymy, aby wspomagać naszą gospodarkę morską. Jest mi niezmiernie miło powiedzieć, że nasza uczelnia zawsze dąży do tego, aby jakość kształcenia waszych absolwentów była jeszcze wyższa i żebyście przede wszystkim mogli realizować swoje marzenia związane z gospodarką morską. Wielu waszych kolegów jest dzisiaj z nami, na naszej uczelni. Miejmy nadzieję, że za kilka lat również i wy wstąpicie w nasze szeregi. Drodzy rodzice, możecie być bardzo dumni z wyboru waszych dzieci. 

ZSM od lat współpracuje z Politechniką Morską w Szczecinie oraz z wieloma przedsiębiorstwami i instytucjami.

Rozwojowi kompetencji uczniów sprzyja również współpraca z 12. Wolińskim Dywizjonem Trałowców, w ramach której uczniowie odbywają zajęcia na nowoczesnych jednostkach pływających tego największego dywizjonu w Marynarce Wojennej RP.

W ub. roku szkolnym ZSM podjął współpracę z koncernem Orlen i spółką Orlen Neptun, dotyczącą kształcenia w zakresie logistyki oraz energetyki wiatrowej.

– W tym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Komendą Portu Wojennego w Świnoujściu, w ramach której uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnej strzelnicy, a uczniowie klas logistycznych i informatycznych poznać pracę w logistycznej jednostce wojskowej – poinformowała dyrektor. – Porozumienie umożliwia odbywanie praktyki zawodowej dla uczniów kierunku logistycznego i informatycznego.

Gratulacje i życzenia nowym uczniom złożyła także dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego Kuratorium Oświaty w Szczecinie Małgorzata Gucz.

Przedstawiciel pierwszoklasistów podziękował w ich imieniu za uroczyste przyjęcie do grona uczniowskiego ZSM, za możliwość uczestniczenia w życiu szkoły oraz stworzenie perspektyw rozwoju.  

– Chociaż rok szkolny trwa od 2 września, tak naprawdę od złożenia przysięgi staliście się pełnoprawnymi uczniami szkoły morskiej, która od lat kształci specjalistów nie tylko na kierunkach związanych z pływaniem, ale również logistyków oraz informatyków – zwróciła się do uczniów przewodnicząca Rady Rodziców Grażyna Świtała. – Mam nadzieję, że znajdziecie w tej szkole nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale także życzliwość, zrozumienie oraz nowe przyjaźnie, które będą trwały długie lata. 

Kilku gościom uroczystości wręczono pamiątki za wspieranie działań edukacyjnych szkoły.

Współpraca z Marlow Navigation Poland 

W sierpniu tego roku z inicjatywy absolwenta ZSM Pawła Grabania, pracującego w Grupie Marlow Navigation, szkoła nawiązała współpracę z tą firmą, dzięki czemu uczniowie świnoujskiej placówki będą mogli odbywać nadzorowane i płatne praktyki morskie na nowoczesnych jednostkach pływających.

Oficjalne porozumienie o współpracy Justyna Przybyła-Werbel z firmy Marlow Navigation Poland i dyrektor ZSM Marzena Gańcza podpisały 12 października, pod koniec szkolnej uroczystości.

– Pełnoletni uczniowie będą mieli płatne i nadzorowane praktyki oraz staże – wyjaśniła dyrektor Gańcza. – To im ułatwi zdobycie dyplomów oficerskich.

W szkole są dwa miesiące obowiązkowych praktyk, ale warunkiem uzyskania takiego dyplomu jest dodatkowe wypływanie 10 miesięcy w ciągu dwóch lat od ukończenia szkoły.

– Współpraca szkoły z firmą Marlow Navigation Poland będzie dużym ułatwieniem dla uczniów, którzy nie będą musieli sami się starać o możliwość pływania, tylko my ich wyślemy – podkreśliła dyrektor ZSM. – Oczywiście, nie wszystkich, ale tych najlepszych, rokujących.

Marlow Navigation działa w wielu krajach, a jej główna siedziba znajduje się na Cyprze. Świadczy usługi zarządzania statkami (zarządzanie załogą, szkolenie jej, zarządzanie kosztami, opieka nad statkiem itp.). Marlow Navigation Poland ma siedzibę w Gdyni i od 2002 roku ugruntowaną pozycję jako agencja pracy marynarzy w Polsce. Dwa lata temu firma otworzyła biuro w Szczecinie.

– Jeden z naszych absolwentów, zatrudniony przez tę firmę, już w wieku 28 lat został starszym oficerem mechanikiem – dodała M. Gańcza.

Docenione osiągnięcia

Dyrektor ZSM nie tylko otrzymała nagrodę ministra infrastruktury, ale także honorowy tytuł profesora oświaty, który odebrała w Warszawie podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej, dwa dni po świnoujskiej uroczystości.

Honorowy tytuł profesora oświaty nadawany jest nauczycielowi dyplomowanemu o znaczącym dorobku dydaktycznym, naukowym lub organizatorskim przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. 

Mgr inż. Marzena Gańcza w Zespole Szkół Morskich im. E. Kwiatkowskiego w Świnoujściu pracuje od 1 września 1986 r., a od 1 września 2004 r. pełni funkcję dyrektora tej placówki. Nauczycielem dyplomowanym jest od 23 lat. Ukończyła studia na wydziale zootechniki Akademii Rolniczej w Szczecinie, a następnie szereg studiów podyplomowych (pedagogiczne, z ekologii i ochrony środowiska, biologii, geografii oraz zarządzania w oświacie).

Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu, którym kieruje, przez cały okres prowadzenia egzaminów zewnętrznych osiągał wyniki powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej dla techników. 

Największym osiągnięciem, po objęciu przez Marzenę Gańczę funkcji dyrektora, było otrzymanie przez ZSM upoważnienia do kształcenia kadr morskich na poziomie operacyjnym żeglugi międzynarodowej, zgodnie z konwencją STCW. Realizacja tego zadania wymagała zmiany programów nauczania, zapewnienie wymaganej przepisami bazy szkoleniowej, którą w początkowych latach zapewniała umowa z ówczesną Akademią Morską w Szczecinie, oraz pozyskania do prowadzenia zajęć doświadczonej kadry morskiej z dyplomami oficerskimi. W związku z problemami związanymi z zatrudnieniem do pracy dydaktycznej takich osób, na I Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w 2008 r. M. Gańcza postawiła wniosek o prawne wprowadzenie możliwości zatrudniania wysoko kwalifikowanych specjalistów do prowadzenia zajęć kształcenia zawodowego z wynagrodzeniem nauczyciela dyplomowanego. Wniosek został złożony w Ministerstwie Edukacji Narodowej i wprowadzone w prawie oświatowym zmiany umożliwiły zatrudnianie, za zgodą organu prowadzącego, osób z wysokimi stopniami oficerskimi.

Dzięki zaangażowaniu dyr. Gańczy ZSM był trzykrotnym laureatem Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod patronatem honorowym Prezydenta RP, otrzymując tytuł „Promotor Ekologii” w latach: 2005, 2006 i 2007. Z kolei w 2008 r. w IX edycji tego konkursu szkoła uzyskała najwyższy certyfikat „Mecenas Polskiej Ekologii”.

Jednak za najważniejsze zrealizowane zadanie dyrektor uważa zmianę organu prowadzącego szkołę.

Marzena Gańcza była wielokrotnie nagradzana. Często występowała jako prelegentka na różnych konferencjach, m.in. na Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie. W 2018 r. została matką chrzestną holownika Marynarki Wojennej H12 „Semko” dla 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA