Po wykonaniu zlecenia dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted szczecińska spółka ST3 Offshore (w restrukturyzacji) realizuje kontrakt dla lokalnej firmy z branży stoczniowej i konstrukcji stalowych. Załoga odbywa szkolenia, a ponadto w zakładzie na Ostrowie Brdowskim prowadzone są prace badawczo-rozwojowe dotyczące procesu cięcia i spawania rur. Jednocześnie trwają rozmowy na temat ewentualnych nowych kontraktów związanych z energetyką odnawialną.
Przypomnijmy, że w czerwcu odpłynął ze Szczecina ostatni transport fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych na Morzu Północnym. Ich producent, ST3 Offshore, zakończył tym samym dostawę tzw. jacketów dla duńskiego klienta. Każda z 20 olbrzymich konstrukcji kratownicowych miała ponad 50 m wysokości i ważyła prawie 700 ton.
Rok 2018 jest dość szczególny dla branży offshore. Rozpoczęcie budowy kolejnych farm wiatrowych planuje się od roku 2019, a to oznacza nieznaczne spowolnienie w uruchamianiu produkcji dla obszaru energetyki odnawialnej. Przedstawiciele ST3 Offshore już dawno zapowiadali, że w drugim półroczu 2018 r. spółka będzie wykonywać inne, mniejsze zlecenia.
– Umowa dotyczy budowy karmników dla łososi – informuje o obecnej produkcji Bogna Bartkiewicz, specjalista ds. PR w ST3 Offshore. – Jest to stalowa konstrukcja składająca się z ram o wymiarach kilkudziesięciu metrów każda. Zakład realizuje produkcję kilku takich obramowań wraz z wyposażeniem dodatkowym.
Jak dodaje, projekt ten umożliwia w pewnym stopniu wykorzystanie potencjału produkcyjnego szczecińskiej fabryki. Jest ona w stanie zbudować każdą dużą konstrukcję stalową również dla klientów spoza branży offshore.
– Spółka opiera jednak swoją działalność głównie na produkcji wielkogabarytowych konstrukcji z obszaru energetyki odnawialnej, dlatego jednocześnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi klientami na temat ewentualnych nowych kontraktów – podkreśla B. Bartkiewicz. – Do czasu ich finalizacji szczegóły są objęte tajemnicą biznesową.
Obecny kontrakt nie wymaga trzyzmianowego trybu pracy, więc ten czas jest wykorzystywany m.in. na szkolenia załogi i podnoszenie kwalifikacji poszczególnych zespołów produkcyjnych.
– W lipcu rozpoczęła się realizacja tzw. Programu Szkolenia Mistrzów – przybliża szczegóły B. Bartkiewicz. – To autorski program szkoleń opracowany przez kadrę zarządzającą spółki. Celem jest podniesienie kwalifikacji kierowników i nabycie przez nich umiejętności, które pozwolą lepiej kierować podległymi im zespołami, usprawnić ich komunikację i zoptymalizować zarządzanie procesami produkcyjnymi.
Szkolenia mają charakter warsztatów praktycznych i prowadzone są przez kierowników poszczególnych działów firmy, m.in. z zakresu spawalnictwa, jakości zintegrowanego systemu zarządzania, logistyki, zakupów, BHP itd.
– Oprócz szkoleń prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad optymalizacją procesu cięcia i spawania rur o średnicy 335 mm i 813 mm przy produkcji węzłów jacketowych – zaznacza B. Bartkiewicz. ©℗
(ek)
Fot. Elżbieta KUBOWSKA
Na zdjeciu: W przerwie pomiędzy zleceniami na produkcję konstrukcji dla klientów z branży offshore pracownicy fabryki na wyspie budują karmniki dla łososi i szkolą się. W zakładzie prowadzone są też prace badawczo-rozwojowe.
Partnerzy dodatku: