Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Sztuka wychodzi w miasto

Data publikacji: 23 lutego 2016 r. 11:08
Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2016 r. 11:08
Sztuka wychodzi w miasto
 

Prace studentów nie tylko ze Szczecina można codziennie oglądać w Alei Fontann. Na zaproszenie kuratorów do Szczecina przyjeżdżają też ważne osobistości w świecie grafiki.  

Galeria w szczecińskiej Alei Fontann powstała pięć lat temu. Od dwóch lat jej kuratorami są Kaja Kleśta i Piotr Depta, studenci i asystenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Przejęli schedę po Adzie Krawczyk. Jest to miejsce, w którym wystawiają się studenci tej uczelni, przede wszystkim Wydziału Sztuk Wizualnych. W czterech pawilonach, gdzie na co dzień funkcjonują lokale gastronomiczne, właściwie przez cały rok można oglądać prace młodych artystów. Są one prezentowane w taki sposób, aby były widoczne także na zewnątrz.

– To miejsce nie ma sztywnego charakteru tradycyjnej galerii. Zależy nam na tym, aby promować studentów i uczelnię, ale także, żeby wyjść z tą twórczością do miasta – mówi Piotr Depta. Łatwo powiedzieć, ale czy dochodzi do jakiejś faktycznej interakcji z mieszkańcami? – Tak, bywały sytuacje, że komuś dana praca się podobała i kontaktował się z nami. Niektórzy studenci w ten sposób sprzedali swoje pierwsze dzieła – odpowiada P. Depta. Doszło nawet do zabawnej sytuacji, choć może nie wszystkim wówczas było do śmiechu. – Jednemu panu przeszkadzał plakat, którego motywem przewodnim była trumna, a widział go od siebie z okna. Ponoć przez kilka dni bardzo głośno upominał się, aby plakat został zdjęty, bo nie życzył sobie takiego widoku przy porannym papierosie – opowiada Piotr.

Obecni kuratorzy postanowili rozszerzyć działalność galerii i nawiązali kontakty ze studentami oraz uczelniami artystycznymi z innych miast. Dzięki temu udało im się sprowadzić też prawdziwe gwiazdy polskiego plakatu i grafiki. Rok temu do Szczecina przyjechali młodzi twórcy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Takie spotkania rodzą fajne sytuacje, zawiązują się nowe znajomości. Po tej wizycie oni zaprosili nas do Torunia, na Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii „Plaster” - tłumaczy P. Depta. 

Wówczas ze studentami z Torunia przyjechał do Szczecina dr Nikodem Pręgowski, jeden z najbardziej znanych polskich plakacistów, uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, laureat kilkunastu nagród, autor artykułów i felietonów poświęconych historii dizajnu. – To przedstawiciel młodej szkoły plakatowej, nieco zbuntowanej, ale znającej tradycję. Doceniany w Polsce i na świecie - mówi P. Depta.

Wizyta studentów AS w Toruniu zaowocowała znajomością z młodymi twórcami z Wydziału Artystycznego w Cieszynie oraz kolejną ważną postacią - Sebastianem Kubicą. Obecnie w Galerii w Alei Fontann można oglądać plakaty właśnie studentów Wydziału Artystycznego w Cieszynie, a w innej sali wystawowej Akademii Sztuki – Galerii R+ mieszczącej się w Pałacu Pod Globusem otwarta jest ekspozycja Sebastiana Kubicy. - To jedna z ważniejszych postaci polskiego plakatu – zapewnia Piotr. - Bardzo chcieliśmy go zaprosić i udało się.

Sebastian Kubica zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją i grafiką artystyczną. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na Uniwersytetach w Polsce, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech i Chile. Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą, autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych.

Obecność i bezpośredni kontakt z ważnymi artystami to nobilitacja i ciekawe doświadczenie dla studentów. Lecz oni sami mają już spore sukcesy na swoim koncie. Kaja i Piotr zdominowali w zeszłym roku  8. Międzynarodowy Studencki Konkurs Plakatów w macedońskim Skopje, na który przysłano 2674 prace z 52 krajów. Dwa pierwsze miejsca zdobyła Kaja Kleśta, a druga nagroda i wyróżnienie Icogrady, czyli międzynarodowego stowarzyszenia grafików, trafiła do Piotra Depty. W tym roku szczecińscy graficy w nagrodę zostaną zaproszeni do obrad jury w kolejnej edycji macedońskiego konkursu. Z kolei w lutym ich prace znalazły się wśród 100 najlepszych, które wpłynęły na konkurs 4th International Reggae Poster Contest. Wystawa będzie prezentowana na całym świecie. Najbliższa 26 lutego w Nikozji, na Cyprze. ©℗

Szymon WASILEWSKI

Na zdj.: Sebastian Kubica podczas wernisażu jego prac w Galerii R+

Fot. Ryszard PAKIESER

 



REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA