Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Szczecin bardziej literacki

Data publikacji: 29 marca 2016 r. 10:52
Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2016 r. 11:07
Szczecin bardziej literacki
 

Życie literackie w Szczecinie ma się nieźle. Miejska Biblioteka Publiczna dostała właśnie dofinansowanie resortu kultury na cykl imprez pod hasłem "Literatura jest w nas", adresowanych także do osób niesłyszących i niewidzących. Pojawiają się nowe inicjatywy, coraz większą rangę zyskują przedsięwzięcia dobrze znane - jak Nagroda Gryfia przyznawana przez "Kurier Szczeciński".

Literatura dla wszystkich

- Wielu z nas ma problem z odbiorem literatury i aktywnym czytelnictwem. Uważa literaturę za sztukę elitarną, mniej atrakcyjną i trudniej dostępną od mainstreamowych sztuk kultury masowej. Chcemy pokazać, że współczesna literatura jest dla wszystkich, że zadowala i angażuje tak samo, jak kultura popularna - mówi Anna Rutkowska z MBP. - Biorąc pod uwagę przemiany w mentalności i potrzebach współczesnych odbiorców, a jednocześnie uwzględniając najbardziej znaczące zjawiska w literaturze, do udziału w projekcie zaprosiliśmy twórców różnorodnych gatunków literackich od kryminału, poprzez reportaż, do poezji. Części spotkań będą towarzyszyły warsztaty, tak aby dać odbiorcom możliwość czynnego udziału w tworzeniu literatury. Planujemy zorganizowanie trzech warsztatów: z blogowania, językowy i poetycki.
I tak 7 kwietnia w salonie ProMedia odbędzie się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, pisarzem i redaktorem, autorem książek dla dzieci, 14 kwietnia bohaterami dnia będą Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk, zaś na 22 kwietnia zaplanowano spotkanie z z Pawłem Pollakiem, pisarzem, skandynawistą, tłumaczem literatury szwedzkiej. Kolejni goście? Jacek Dehnel, Piotr Sommer i prof. Piotr Śliwiński, Roma Ligocka, Paweł Beręsewicz, Jacek Hugo-Bader, Serhij Żadan i Michał Petryk, Jerzy Bralczyk, Adam Kaczanowski i Adam Wiedemann.

- Dzięki współpracy z Fundacją Humanum (B)est powiększymy grono odbiorców naszych spotkań, trafiając do ich podopiecznych - seniorów - dodaje Anna Rutkowska. - Bierzemy pod uwagę również ograniczenia konkretnej grupy użytkowników, związane z dysfunkcjami wzroku lub słuchu, chcemy aktywnie włączyć tych odbiorców do uczestnictwa w kulturze. Współpracujemy z Polskim Związkiem Niewidomych i Towarzystwem Przyjaciół Głuchoniewidomych. Aby zaktywizować osoby niesłyszące, trzy wybrane spotkania będą tłumaczone na język migowy (spotkanie z Pawłem Pollakiem, z Romą Ligocką i Jackiem Hugo-Baderem). Dla osób niewidomych zaproszenia do udziału w spotkaniach przygotowane zostaną w formie nagrania audio na płytach CD i pliku dźwiękowego na stronie internetowej biblioteki. Niewidomi artyści z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO podczas spotkania z Jackiem Hugo-Baderem zaprezentują fragmenty jego tekstów, dzięki temu będą też aktywnymi uczestnikami wydarzenia.
"Kurier Szczeciński" objął te wydarzenia patronatem.

Szczecin promuje debiuty

21 marca w Książnicy Pomorskiej rozpoczęła się impreza o nazwie "Zachodniopomorska i Szczecińska Wiosna Poezji 2016" przygotowana przez Związek Literatów Polskich w Szczecinie.

- Centrum tego wydarzenia jest ogłoszony Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Józefa Bursewicza "O Złotą Metaforę i Metaforę Szczecińską" oraz koncert muzyczno - poetycki na Różance 22 maja - informuje Leszek Dembek, prezes szczecińskiego oddziału ZLP.

Prace można przesyłać do 4 kwietnia na adres: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, 70-482 Szczecin, al. Wojska Polskiego 90, z dopiskiem: Konkurs - im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” lub „O Metaforę Szczecińską”. Organizatorzy czekają na trzy wiersze w czterech egzemplarzach i każdy wiersz nie może przekraczać 23 wersów. Jeden autor może nadesłać prace w dwóch kategoriach. „O Złotą Metaforę” ma charakter otwarty, bez wymagań tematycznych. Z kolei „O Metaforę Szczecińską” dotyczy tematyki odnoszącej się do naszego miasta.

Szczeciński ZLP chce wydać pokonkursowy almanach. W latach 2011-2015 oddział wydał 38 książek (w większości współfinansowanych przez miasto).

Inicjatywą o uznanej renomie jest kwartalnik literacko-artystyczny "eleWator" wydawany przez Fundację Literatury im. Henryka Berezy. Dodajmy, że Fundacja organizuje konkurs "Czytane w maszynopisie" promujący wybitne teksty debiutujących pisarzy, którzy jeszcze nie mają na swoim koncie książki. Te debiuty są doceniane przez ogólnopolskie gremia. Mirosław Mrozek, laureat poprzedniej edycji szczecińskiego konkursu, znalazł się ze swoją debiutancką książką "Horyzont zdarzeń" w Finale Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

A jeśli o nagrodach mowa - w czerwcu "Kurier Szczeciński" po raz piąty przyzna Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacka dla Autorki, jedyny laur literacki w Polsce przyznawany tylko kobietom.  Do tej pory uhonorowaliśmy nagrodą wynoszącą 50 tysięcy złotych cztery znakomite pisarki. Magdalena Tulli została nagrodzona za przejmującą opowieść o traumach przekazywanych z pokolenia na pokolenie - "Włoskie szpilki", Zyta Oryszyn - za książkę "Ocalenie Atlantydy" oddającą sprawiedliwość osobom mielonym przez młyny historii. Dwie pozostałe nagrodzone pozycje to reportaże - "Bukareszt. Kurz i krew" Małgorzaty Rejmer to opowieść o Rumunii, w "Angolach" Ewa Winnicka pochyliła się nad Polakami, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii.

Oprócz spotkań z finalistkami czerwcowemu finałowi Gryfii w Szczecinie będzie towarzyszyło Miasteczko Literackie - trzydniowa impreza promująca czytelnictwo, na której pojawiają się wydawcy z całej Polski oraz znaczący pisarze.

Miłośnicy literatury będą mieli co robić! ©℗

(as)

Na zdjęciu: W ubiegłym roku z finalistkami Nagrody Gryfia mogliśmy spotkać się w salonie ProMedia.

Fot. Robert Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA