Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Plusy i minusy - Listopad 2016

Data publikacji: 29 listopada 2016 r. 12:20
Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2016 r. 12:20
Plusy i minusy - Listopad 2016
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI  

Alan Sasinowski

Plus:

Chyba zmierzamy powolutku do pozytywnej puenty zamieszania wokół budowy mediateki na prawobrzeżu. Pomysły były różne, debata na ich temat - gorąca, pojawiały się nawet zarzuty okołokorupcyjne, ale w końcu radni Komisji Kultury doszli do porozumienia i zaproponowali prezydentowi Piotrowi Krzystkowi, żeby nowy obiekt powstał u zbiegu ulic Iwaszkiewicza oraz Marii Dąbrowskiej na osieldu Majowym. Pozytywnie o tym pomyśle wypowiedział się Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieszkańcy prawobrzeża zasłużyli na lepszy dostęp do kultury - co do tego wątpliwości nie ma.

Minus:

Miasto dba o rowerzystów - jest miejski rower, powstają nowe ścieżki. Na nowe inwestycje liczyć mogą także kierowcy. Za to piesi wciąż w wielu miejscach Szczecina muszą chodzić dziurawymi chodnikami. A już dla osób niepełnosprawnych w niektórych punktach miasta wyjście z domu bywa prawdziwą drogą przez mękę.

Aneta Słaba

Plus

Dla dyrekcji, nauczycieli, absolwentów, uczniów i przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego i Drugiego Stopnia w Stargardzie za umiejętność gromadzenia w sali koncertowej licznej publiczności w różnym wieku. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, pomysłowości i aktywności, miłośnicy rozmaitych stylów i gatunków muzycznych mają sposobność do wielokrotnego przekraczania progów tej szkoły. Okazją ku temu są m.in. okolicznościowe koncerty uczniów, humorystyczne i edukacyjne comiesięczne Rodzinne Poranki Muzyczne przyciągające do siebie najmłodszych widzów wraz z ich dorosłymi opiekunami, cykliczne Salony Muzyczne, w trakcie których prezentowane są utwory popularnych kompozytorów, koncerty organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, a nawet warsztaty jazzowe z udziałem profesjonalnych muzyków. Wszystkie te działania z pewnością upowszechniają kulturę w mieście i regionie oraz wzbogacają życie społeczno-kulturalne w estetyczne doznania artystyczne. 

fot. Aneta Słaba

Minus

Ogromny minus dla kierowców, którzy prowadzą auta odurzeni narkotykami albo po pijanemu. A takich bezmyślnych osób, stanowiących zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników dróg, niestety nie brakuje. Bardzo często zachodniopomorscy policjanci informują o rozmaitych kolizjach lub wypadkach z udziałem nietrzeźwych albo odurzonych kierowców. I to mimo, że za jazdę „pod wpływem" grożą im surowe kary: wysoka grzywna, pozbawienie wolności do 2 lat oraz utrata prawa jazdy nawet na 15 lat. Jeżeli kierowca odurzony narkotykami spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia nawet na 12 lat. Za samo posiadanie środków odurzających grozi do 3 lat więzienia. Natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem po pijanemu. Dlatego warto pamiętać, że dzięki udaremnieniu dalszej jazdy osobie, kierującej pojazdem „na podwójnym gazie" można zapobiec tragedii, zmniejszyć liczbę ofiar drogowych, a także uratować ludzkie życie. 

Szymon Wasilewski

Plus:

Centrum Dialogu Przełomy, nowy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, zdobyło tytuł World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury. Zresztą to niejedyna nagroda przyznana podczas imprezy budynkowi zaprojektowanemu przez z Roberta Koniecznego. Otrzymał też nagrodę w kategorii „kultura". Jury uznało, że projekt Koniecznego: „wzbogaca miasto i życie miasta. Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób”. W tym roku „Przełomy” zostały uznane za najlepszą europejską przestrzeń publiczną. Tak zdecydowało jury nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Tym samym mamy w Szczecinie dwa sąsiadujące ze sobą obiekty dostrzeżone na najważniejszych imprezach architektoniczne, bo wcześniej wyróżnienie za najlepszy budynek Unii Europejskiej dostała Filharmonia Szczecińska. 

Fot. Dariusz GORAJSKI

Minus:

Miasto ma problem ze znalezieniem wykonawców dla kilku ważnych inwestycji. I nie chodzi wyłącznie o spektakularne inwestycje, ale oczekiwane przez mieszkańców. Po pierwsze, nikt nie chce się podjąć budowy sześciokilometrowego odcinka ścieżek rowerowych wzdłuż al. Wojska Polskiego (od pl. Szarych Szeregów do Głębokiego). To bardzo duży i ambitny projekt, ale prawdopodobnie firmy boją się ogromnego zakresu prac i względnie krótkiego terminu na wykonanie. Miasto może być zmuszone do  zminimalizowania swojego planu. Kolejne pomysły czekające na wykonawców to: rondo przy pętli os. Słoneczne (projekt SBO) i łącznik drogi rowerowej na al. Niepodległości. Pieniądze i dokumentacja są, ale brak zainteresowanych firm tylko opóźnia realizację.    

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA