Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Więcej praktyki

Data publikacji: 27 września 2016 r. 12:44
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2016 r. 12:44
Więcej praktyki
 

W nadchodzącym roku akademickim na Uniwersytecie Szczecińskim ruszą nowe studia podyplomowe - design thinking. Uczelnia poprowadzi je z udziałem praktyków z firmy home.pl działającej w branży usług internetowych. Szczecińskie szkoły wyższe coraz częściej stawiają na doskonalenie konkretnych umiejętności

Jak czytamy w komunikacie US: "Celem studiów realizowanych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania jest przekazanie słuchaczom wiedzy i praktycznych umiejętności do tworzenia i rozwijania innowacji we współczesnym  biznesie. Program studiów pozwala studentom rozwinąć  strategiczne kompetencje w zakresie  kreatywnego tworzenia innowacji w  biznesie". Kadrę stanowią praktycy - stypendyści programu Top 500 Innovators, praktycy oraz pracownicy naukowi, specjalizujący się procesach  komercjalizacji wiedzy i technologii.

 - Poprowadzę przedmiot zarządzanie projektem innowacyjnym, którego celem jest wprowadzenie studentów do metodyk zwinnych oraz pokazanie ogólnego zarysu i profitów, jakie daje ich implementacja. Chcę pokazać, że są inne niż klasyczne, sposoby prowadzenia projektów, o wiele bardziej efektywne na dzisiejszym, bardzo ciasnym, konkurencyjnym rynku. W trakcje zajęć wprowadzę studentów w takie zagadnienia jak Agile Manifesto i Scrum. Liczę na to, że będę w stanie rozpalić zapał słuchaczy do pogłębiania wiedzy z przedstawionych tematów i wykorzystania jej w praktyce – wyjaśnia Łukasz Michno z home.pl

Praktyczny charakter studiów zapewnią praktycy  opierający swoją wiedzę na doświadczeniach biznesowych oraz  posługujący się aktywnymi formami nauczania. W tym względzie proces i metody kształcenia oparte są o  studia przypadków, które  pozwolą słuchaczom na aktywne uczestnictwo i wymianę poglądów.

- Zajęcia z User Experience Design oraz Design Research, które poprowadzę, to przedmioty, które przybliżą metodologie przeprowadzania wywiadów z użytkownikami, sposoby uzyskiwania wartościowych informacji, jak również wykorzystanie tych danych w dalszym etapie procesu projektowania. Na moich zajęciach poruszonych będzie sporo zagadnień dotyczących psychologii użytkowników i budowania doświadczeń, które wpływają bezpośrednio na ich zachowania, pozwalając firmom osiągać założone cele biznesowe – zapowiada Maciej Pankiewicz z home.pl

Spójrzmy na inne nowości. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny otworzył kynologię. W fomule studiów praktycznych, a nie ogólnoakademickich.

 – W Polsce żyje ponad 10 mln psów, 50 proc. gospodarstw domowych posiada co najmniej jednego psa, statystyczny Polak wydaje na swojego pupila średnio ponad 2 tys. zł rocznie: jedzenie, opieka weterynaryjna, środki higieniczne, wizyty u groomera, handling, szkolenia, również dla służb mundurowych, wizyty u psiego fryzjera, kosmetyczki aż po ubranka i biżuterię dla czworonogów – opowiada Stanisław Heropolitański z ZUT. – Do tego zarządzanie schroniskami i hotelami, psychologia i rehabilitacja zwierząt. To nowe zawody i duży rynek pracy.

Inna nowość ZUT (gdy zamykaliśmy ten numer "Dodatku", nie wiadomo było jeszcze, czy udało się zebrać na ten kierunek wystarczającą liczbę studentów) to projektowanie architektury wnętrz i otoczenia. W tym przypadku także położono nacisk na konkretne umiejętności.

– Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu tego kierunku z bardzo prostego powodu: w Polsce jest coraz mniej pracy dla zwykłych magistrów inżynierów architektów, absolwentów kierunków architektura i urbanistyka – wyjaśnia prof. Aleksandra Satkiewicz-Parczewska, kierownik Zakładu Teorii Architektury i Projektowania Wnętrz w Katedrze Historii i Teorii Architektury ZUT. – Absolwenci znajdą ją, i nawet będą nieźle zarabiać, ale wtedy gdy wyjadą za granicę, do Anglii, Irlandii i Niemiec, co niestety dzieje się już od wielu lat. Tymczasem w naszym kraju cały czas zmienia się i przeprojektowuje wnętrza budynków już wybudowanych. Specjaliści od projektowania wnętrz, jestem o tym przekonana, znajdą pracę bez trudu.

Wcześniej przez osiem lat projektowanie architektury wnętrz funkcjonowało jako płatne studia podyplomowe. Trwały one jedynie dwa lata i to w systemie studiów zaocznych.

– Nasze nowe studia adresowane do tych, którzy rysują i lubią rysować, którzy interesują się współczesną architekturą i historią architektury, najnowszymi trendami w sztuce i architekturze, aktualnymi technologiami w budownictwie, budynkami inteligentnymi i ekologicznym. No i oczywiście także architekturą wnętrz – opowiada prof. Aleksandra Satkiewicz-Parczewska. – Na pewno w przypadku architektury wnętrz trzeba nauczyć się projektowania w innej skali niż w przypadku normalnej architektury. Chcę to też podkreślić: absolwent tego kierunku będzie miał tytuł inżyniera. Co to oznacza? To że będzie jednocześnie artystą, inżynierem i rzemieślnikiem.

©℗

(as)

Fot. marek Klasa

Na zdjęciu: Pracownicy home.pl wesprą Uniwersytet Szczeciński

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA