Około siedmiuset szczecinian wzięło udział w bezpłatnych badaniach zdrowia, jakie w kwietniowy weekend zorganizowali studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w galerii handlowej Galaxy. Akcja „Zdrowie pod kontrolą” to jedna z wielu inicjatyw Oddziału Szczecin Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
Wyjść do ludzi
Młodzi ludzie wykonywali pomiary stężenia cukru we krwi, opowiadali o profilaktyce. Odbywały się także m.in. pomiary ciśnienia tętniczego, wydolności oddechowej, pomiary masy ciała i wskaźnika BMI, osoby, które przyszły do Galaxy, mogły posłuchać porad na temat zdrowego odżywiania, samobadania i wczesnego wykrywania nowotworów. Była możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Dla najmłodszych przygotowano zabawę pod hasłem "Szpital Pluszowego Misia".
– Nowość tej edycji to przeglądy dentystyczne prowadzone przez studentów stomatologii, pod okiem specjalistów w tej dziedzinie – opowiada Marta Wieliczko, koordynatorka akcji. – Zastanawialiśmy się, czy szczecinianie będą mieli dość śmiałości, aby oddać się w ręce studentów, ale okazało się, że tak.
Wszystkie stanowiska były pełne – dodaje Karolina Niedzielska, prezydent Oddziału Szczecin IFMSA-Poland. – Wiem, że niektórzy przyszli do Galaxy specjalnie, właśnie po to, aby się przebadać. Takie upowszechnianie badań, wychodzenie z nimi do ludzi, jest ważne. Zauważamy, że w ostatnich latach świadomość zdrowotna rośnie. Myślę, że także dzięki wydarzeniom takim jak to – podczas których można się nie tylko zbadać, ale i poszerzyć wiedzę.
Akcja „Zdrowie pod kontrolą” odbywa się w Szczecinie jak i pozostałych 11 oddziałach IFMSA-Poland dwa razy w roku.
Tramwaj zwany pożądaniem
– Studiuję na piątym roku Wydziału Lekarskiego, w IFMSA-Poland jestem zaangażowana od czterech lat – opowiada Karolina Niedzielska. – W pewnym momencie stwierdziłam, że wiedza teoretyczna to za mało, że potrzebuję umiejętności praktycznych, częstszych kontaktów ze starszymi, bardziej doświadczonym kolegami a przede wszystkim z pacjentami.
Do szczecińskiego oddziału tej międzynarodowej organizacji zapisanych jest ok. 150 osób – w tym studenci anglojęzyczni – a tych aktywnych jest ok. 70.
– Jesteśmy organizacją studencką, która jest liczna i coraz bardziej widoczna – dodaje Karolina Niedzielska. - Tworzą ją ludzie z pasją, bardzo zaangażowani w to, co robią.
Inicjatywą IMFSA-Poland jest na przykład „Tramwaj zwany pożądaniem”. W jej trakcie po mieście krąży specjalny tramwaj ze studentami rozdającymi ulotkami, prezerwatywy, i edukującymi na temat HIV, AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową. W tym roku pojazd ma ruszyć w trakcie juwenaliów.
– Razem ze studentami z zagranicy w klubie Lulu zorganizowaliśmy akcję charytatywną „Święty Mikołaj. For the children to smile” – opowiada Karolina Niedzielska. – Uzbieraliśmy tyle prezentów, że mogliśmy odwiedzić wszystkie oddziały pediatryczne w Szczecinie. Studenci medycyny odwiedzają je nie tylko podczas takich akcji. Niektórzy czytają dzieciom bajki, angażują się w plastyczne warsztaty.
Inna ważna inicjatywa, przy której pracowali studenci IFMSA, to „Dolina Mukolinków” w centrum handlowym „Turzyn” poświęcona dzieciom chorym na mukowiscydozę. Były koncerty, występy taneczne, wokalne, karate, teatrzyki, superbohaterowie. Można było także skorzystać z bezpłatnej infolinii związanej z mukowiscydozą. Projekt ten podczas kwietniowego spotkania członków IFMSA-Poland we Wrocławiu w konkursie na najlepszy projekt lokalny stowarzyszenia otrzymał nagrodę publiczności.
IFMSA-Poland uruchomiło także program „Dotknijmy różnorodności” dla studentów kierunków medycznych, który ma nauczyć ich, jak dotrzeć do sfery psychicznej pacjenta niepełnosprawnego.
Do tego konferencje, edukacja rówieśnicza w szczecińskich szkołach, gry miejskie (dla studentów pierwszego roku). Sporo tych wydarzeń.
Turcja, Tajlandia, Szczecin
Zaangażowanie w działalność IFMSA ułatwia także udział w praktykach wakacyjnych za granicą.
– Praktykowałam na oddziale chorób wewnętrznych w Turcji i na oddziale chirurgicznym w Tajlandii – opowiada Karolina Niedzielska. – Zadziwiła mnie pracowitość Tajów. Weekend to dla nich takie same dni jak dni pracy. Już na praktykach mają dyżury dwudziestoczterogodzinne, co u nas się nie zdarza. Odbycie takich praktyk to niepowtarzalna okazja na zdobycie nowych umiejętności praktycznych, poszerzenia swojej wiedzy medycznej dodatkowo w języku angielskim, ale i poznanie innych systemów zdrowotnych i nawiązanie kontaktów z przyszłymi lekarzami na całym świecie. Dwa razy w roku organizowane są międzynarodowe spotkania IFMSA. Udało mi się wziąć udział w dwóch.
Karolina Niedzielska jest szczecinianką, pochodzi z rodziny, w której nie ma tradycji lekarskich.
– Na PUM-ie studiuje mi się rewelacyjnie – mówi. – Myślę, że studenci chętnie się angażują w działalność społeczną. Wiadomo, że nie wszyscy, ale zauważyłam, że jak już ktoś da się namówić i raz spróbuje, to potem ciężko mu przestać, łapie bakcyla. Co przyniesie przyszłość? Nie wiem, jaką wybiorę specjalizację, mam jeszcze trochę czasu na podjęcie tej decyzji. Jeśli będę miała ofertę pracy – po stażu zostanę w Szczecinie. ©℗
(as)
Na zdjęciach: Karolina Niedzielska - zaangażowania w działalność IFMSA od czterech lat i tegoroczna edycja "Zdrowia pod kontrolą" w Centrum Handlowym Galaxy.
Fot. Dariusz Gorajski, IFMSA