Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Miasto na start

Data publikacji: 24 listopada 2015 r. 11:11
Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2015 r. 11:11

Jak Szczecin inspiruje młodych artystów? Na wiele sposobów. Właśnie powstała bardzo interesująca wystawa złożona z prac, dla których impulsem był Szczecin widziany z różnych perspektyw.

MOWA o ekspozycji „Miasto_Starter”, która jest efektem ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie i Urząd Miasta. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych ujęć miasta. Chodziło zarówno o grafikę artystyczną jak i projektową. Wspólnym mianownikiem miał być Szczecin. Nie tylko ten dzisiejszy, ale także widziany jako miasto z potencjałem i historią.

Celem konkursu była nie tylko organizacja wydarzenia artystycznego (które ma mieć swoją kontynuację w przyszłości), ale także stworzenie platformy promocyjnej na temat miasta - jego potencjału geopolitycznego, gospodarczego i kulturalnego - skierowanej do społeczności szczecińskiej, turystów, partnerów technologicznych, handlowych i społeczno-kulturalnych.

W związku z tym powstało prawie 50 przeróżnych prac: plakaty, ilustracje, plansze projektowe, projekty książek, monotypie. Pierwsze miejsce przyznano Ewelinie Maksimiuk za pracę „Gwar", drugie Aleksandrze Miszteli za katalog dla Muzeum Techniki i Komunikacji, trzecie Piotrowi Depcie za cykl składający się z sześciu prac „SZN6". Wyróżnienie trafiło do Hanny Wysockiej za książkę „My Portowcy".  

Jurorzy poszukiwali dzieł oryginalnych, ale przekazujących czytelne treści. Jednocześnie odrzucali stereotypowe rozwiązania i wielokrotnie już wykorzystywane motywy. Stąd chociażby nagroda dla prac Piotra Depty. - Stworzyłem cykl swobodnych ilustracji w technice mieszanej, rysunku, kolażu, wykorzystałem też zdjęcia mojego autorstwa. Praca składa się z sześciu ilustracji, które razem tworzą pewnego rodzaju mapę miasta, miejsc może najbardziej charakterystycznych, może najwięcej znaczących dla mnie, ich dobór nie był przypadkowy. Prace te traktuję jako osobisty notatnik miasta - mówi Piotr Depta. 

Bardzo ciekawym projektem okazała się także wyróżniona książka Hanny Wysockiej.  - Jest ona próbą stworzenia kompendium zawierającego teksty poezji i piosenek, gdzie wspólnym mianownikiem jest Szczecin - wyjaśnia autorka. Obok siebie znajdują się utwory artystów zupełnie różnych. Znaleźć można tu m.in. poezję Konstantego Ignacego Gałczyńskiego, ale i twórczość Łony, Soboty, zespołu Hey.

- Teksty te pokazują, w jaki sposób to samo miasto może mieć różne oblicza. W części z nich można zauważyć zachwyt i pochylenie się nad pozytywnymi aspektami Szczecina. Z drugiej strony są też te pejoratywne wrażenia, niechęć znużenie, czy wręcz nienawiść - dodaje Wysocka. Publikacja została utrzymana w tonacji czerwono-niebieskiej, czyli barwach charakterystycznych dla Szczecina. Można w niej znaleźć również ilustracje wykonane przez artystkę. Książce towarzyszy projekt strony internetowej z mapkami miejsc, o których w swoich tekstach piszą cytowani autorzy.  

Wernisaż wystawy „Miasto_Starter" odbył się 20 listopada w Galerii R+. Ekspozycję można oglądać do 11 grudnia. Galeria R+ (Pałac Pod Globusem, pl. Orła Białego) jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 15-19. ©℗

(szymw)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA