Sobota, 24 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Aktywność na peryferiach

Data publikacji: 29 marca 2016 r. 11:06
Ostatnia aktualizacja: 08 lipca 2018 r. 11:06
Aktywność na peryferiach
Park Wolności będzie rekultywowany. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Jedni tworzą wystawę poświęconą swojej dzielnicy, inni przez lata ubiegają się ulepszenie infrastruktury, technicznej lub kulturalnej. Kumulacja działań może w końcu przynieść efekty. Pierwsze owoce takich inicjatyw powoli pojawiają się w Podjuchach. 

Podjuchy to jedno z osiedli położonych na peryferiach Szczecina. Jego mieszkańcy często podkreślają swoją izolację od reszty miasta, a nawet prawobrzeża, chociażby przy okazji rozbudowy systemu roweru miejskiego, w której Podjuchy zostały pominięte, czy podczas debat na temat stworzenia domu kultury na prawobrzeżu.

Co prawda w przypadku Bike_S nieuwzględnienie Podjuch jest raczej rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ brakuje infrastruktury, która umożliwiałaby bezpieczną podróż rowerem np. do Zdrojów. Tworzenie wewnętrznej sieci bez możliwości komunikacji z ościennymi osiedlami mija się z celem. Co nie zmienia faktu, że jest to jeden z argumentów potwierdzających tezę, że Podjuchy (a z nimi Żydowce-Klucz), są odizolowane, czasami pomijane.

Lecz w ostatnim czasie pojawiło się kilka inicjatyw, które mogą poprawić jakość życia tutejszych mieszkańców i przynajmniej częściowo zaprzeczyć twierdzeniu, że miejskie inwestycje omijają ten obszar miasta. Te największe przedsięwzięcia są dopiero w fazie planów, ale pierwsze działania zostały podjęte.

Jednym z nich ma być utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Szczecina w latach 2017-2018 przewidziano łącznie 3 mln zł na stworzenie instytucji.

Jaką funkcję miałaby pełnić? Na razie wizja jest bardzo ogólna. Ma być to miejsce zapewniające ofertę kulturalną. Przewiduje się też współpracę z działającymi na prawobrzeżu podmiotami publicznymi i prywatnymi, organizacjami pozarządowymi, szkołami, ośrodkami wsparcia i pomocy.

- To nie będzie obiekt stricte kulturalny, jego oferta ma być różnorodna, wpływać na zwiększanie aktywności społecznej i integrację mieszkańców - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor szczecińskiego Wydziału Kultury UM.

- Moim zdaniem to byłoby miejsce, które mógłby zaspokoić potrzeby nie tylko mieszkańców Podjuch, ale i Zdrojów, Klucza - twierdzi Maciej Szyszko, przewodniczący samorządowej Rady Osiedla Podjuchy.

W listopadzie Wydział Kultury UM poprosił o wskazanie miejsca, gdzie w przyszłości miałoby działać planowane w Podjuchach Centrum Aktywności Lokalnej. Pod koniec stycznia spółka TBS „Prawobrzeże" zaproponowała działkę u zbiegu ulic Sąsiedzkiej i Krzemiennej. W tym roku miasto chce przeznaczyć 150 tys. zł na dokumentację związaną z tworzeniem CAL.

Mieszkańcy Podjuch nie będą mieli na swoim osiedlu stacji Bike_S, ale tu pojawi się pierwszy w Szczecinie autobus na telefon. Busy zapewnią komunikację z oddalonych ulic górnych Podjuch do pętli autobusów regularnych linii przy ul. Floriana Szarego. Planowana przez ZDiTM trasa ma mieć 4,5 km i obejmie ulice: Metalową, Marmurową, Radosną, Morwową, Chojnicką, Olkulską, Rudą, Krzemienną, Floriana Szarego i z powrotem na pętlę Podjuchy. Pojazdy nie będą kursować według rozkładów, a na telefoniczne zamówienie. Rezerwacje będzie można składać od poniedziałku do piątku najpóźniej 15 minut przed kursem. Taka podróż potrwa do kwadransa i będzie kosztować 2 zł.

Kolejną inwestycją ma być rekultywacja Parku Wolności, centralnego miejsca na osiedlu - w pobliżu targowiska i kościoła. Obecny zieleniec ma zostać zagospodarowany, powstaną tu ścieżki, ławki, nasadzenia, oświetlenie, fontanna. W tym roku ma być przygotowany projekt, uzyskane pozwolenia. W przyszłym roku ruszy pierwszy z trzech etapów inwestycji. Lokalna społeczność, a dokładnie Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury powołane m.in. przez członków samorządowej Rady Osiedla Podjuchy, chce przy tej okazji upamiętnić w parku Monikę Szwaję, pisarkę związaną z osiedlem. Inicjatorzy zbierają wśród mieszkańców pomysły na formę uhonorowania.

Zresztą nie jest to pierwsza inicjatywa związana z tzw. lokalną tożsamością czy pamięcią na tym osiedlu. Urząd pocztowy w Podjuchach świętuje właśnie 165-lecie, z czego 70 lat to okres zarządzania przez Pocztę Polską. Z tej okazji do końca marca w tutejszej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę poświęconą rocznicy.

Ekspozycja jest inicjatywą Jakuba Olszewskiego, mieszkańca Podjuch, a z zamiłowania badacza historii Szczecina. Poczta Polska S.A. z okazji 165 lat Poczty w Podjuchach wydaje kartkę i datownik okolicznościowy. Kartka jest sprzedawana w Urzędzie Pocztowym przy ul. Metalowej 30. 1 kwietnia będzie można wysłać przesyłki ostemplowane datownikiem okolicznościowym, natomiast do 28 kwietnia można uzyskać w Urzędzie Pocztowym odcisk datownika. To gratka dla wszystkich filatelistów, a także mieszkańców Podjuch.

Każde takie wydarzenie w jakiś sposób scala ludzi z ich dzielnicą, motywuje aktywistów do dalszych działań. Planowane Centrum Aktywności Lokalnej również jest inicjatywą mieszkańców, którzy od kilku lat upominają się stworzenie domu kultury. Kumulacja działań powoli przynosi owoce. ©℗

Szymon WASILEWSKI    

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cis
2018-07-08 10:26:27
Rada osiedla "dba"o roślinność - co oznacza wycięcie CISa, który jest pod ochroną. Może miał ze 200 lat.Skandal.
Lanie wody, o Podjuchach
2016-10-16 21:38:23
Podjuchy, - należy zmienić nazwę na Zadupie.Od wielu lat,Rada Osiedla zwracała się do władz Szczecina /poprzednie kadencję RO/ z wieloma sprawami,i co. Co udało się wybłagać i ugrać,to jest.Nowy skład Rady Osiedla ma różne inicjatywy i pomysły, ale znając mentalność Urzędniczą RM- Szczecina. Jak zwykle wiele spraw nie będzie realizowane na Osiedlu Podjuchy. autobus na żądanie- to mała wiśnia na torcie w stosunku do potrzeb Osiedla. Dobrze byłoby, zmierzać do likwidacji hałasu komunikacyjnego / Trójkąt Bermucki/ na ul.Krygiera-Granitowa-Marmurowa , ale to też może trwać latami / że ujęto sprawy w budżecie Miasta 2017 itd: to tylko plany/od pomysłu, do realizacji długa droga.Ciężka droga do pokonania.Zblżają się wybory samorządowe /Panie i Panowie Radni/ należy się sprężyć .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA