piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Aktywność na peryferiach

Aktywność na peryferiach

Aktywność na peryferiach
Data publikacji: 2016-03-29 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-08 11:06
Wywietleń: 3129 126103

Jedni tworzą wystawę poświęconą swojej dzielnicy, inni przez lata ubiegają się ulepszenie infrastruktury, technicznej lub kulturalnej. Kumulacja działań może w końcu przynieść efekty. Pierwsze owoce takich inicjatyw powoli pojawiają się w Podjuchach. 

Podjuchy to jedno z osiedli położonych na peryferiach Szczecina. Jego mieszkańcy często podkreślają swoją izolację od reszty miasta, a nawet prawobrzeża, chociażby przy okazji rozbudowy systemu roweru miejskiego, w której Podjuchy zostały pominięte, czy podczas debat na temat stworzenia domu kultury na prawobrzeżu.

Co prawda w przypadku Bike_S nieuwzględnienie Podjuch jest raczej rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ brakuje infrastruktury, która umożliwiałaby bezpieczną podróż rowerem np. do Zdrojów. Tworzenie wewnętrznej sieci bez możliwości komunikacji z ościennymi osiedlami mija się z celem. Co nie zmienia faktu, że jest to jeden z argumentów potwierdzających tezę, że Podjuchy (a z nimi Żydowce-Klucz), są odizolowane, czasami pomijane.

Lecz w ostatnim czasie pojawiło się kilka inicjatyw, które mogą poprawić jakość życia tutejszych mieszkańców i przynajmniej częściowo zaprzeczyć twierdzeniu, że miejskie inwestycje omijają ten obszar miasta. Te największe przedsięwzięcia są dopiero w fazie planów, ale pierwsze działania zostały podjęte.

Jednym z nich ma być utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Szczecina w latach 2017-2018 przewidziano łącznie 3 mln zł na stworzenie instytucji.

Jaką funkcję miałaby pełnić? Na razie wizja jest bardzo ogólna. Ma być to miejsce zapewniające ofertę kulturalną. Przewiduje się też współpracę z działającymi na prawobrzeżu podmiotami publicznymi i prywatnymi, organizacjami pozarządowymi, szkołami, ośrodkami wsparcia i pomocy.

- To nie będzie obiekt stricte kulturalny, jego oferta ma być różnorodna, wpływać na zwiększanie aktywności społecznej i integrację mieszkańców - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor szczecińskiego Wydziału Kultury UM.

- Moim zdaniem to byłoby miejsce, które mógłby zaspokoić potrzeby nie tylko mieszkańców Podjuch, ale i Zdrojów, Klucza - twierdzi Maciej Szyszko, przewodniczący samorządowej Rady Osiedla Podjuchy.

W listopadzie Wydział Kultury UM poprosił o wskazanie miejsca, gdzie w przyszłości miałoby działać planowane w Podjuchach Centrum Aktywności Lokalnej. Pod koniec stycznia spółka TBS „Prawobrzeże" zaproponowała działkę u zbiegu ulic Sąsiedzkiej i Krzemiennej. W tym roku miasto chce przeznaczyć 150 tys. zł na dokumentację związaną z tworzeniem CAL.

Mieszkańcy Podjuch nie będą mieli na swoim osiedlu stacji Bike_S, ale tu pojawi się pierwszy w Szczecinie autobus na telefon. Busy zapewnią komunikację z oddalonych ulic górnych Podjuch do pętli autobusów regularnych linii przy ul. Floriana Szarego. Planowana przez ZDiTM trasa ma mieć 4,5 km i obejmie ulice: Metalową, Marmurową, Radosną, Morwową, Chojnicką, Olkulską, Rudą, Krzemienną, Floriana Szarego i z powrotem na pętlę Podjuchy. Pojazdy nie będą kursować według rozkładów, a na telefoniczne zamówienie. Rezerwacje będzie można składać od poniedziałku do piątku najpóźniej 15 minut przed kursem. Taka podróż potrwa do kwadransa i będzie kosztować 2 zł.

Kolejną inwestycją ma być rekultywacja Parku Wolności, centralnego miejsca na osiedlu - w pobliżu targowiska i kościoła. Obecny zieleniec ma zostać zagospodarowany, powstaną tu ścieżki, ławki, nasadzenia, oświetlenie, fontanna. W tym roku ma być przygotowany projekt, uzyskane pozwolenia. W przyszłym roku ruszy pierwszy z trzech etapów inwestycji. Lokalna społeczność, a dokładnie Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury powołane m.in. przez członków samorządowej Rady Osiedla Podjuchy, chce przy tej okazji upamiętnić w parku Monikę Szwaję, pisarkę związaną z osiedlem. Inicjatorzy zbierają wśród mieszkańców pomysły na formę uhonorowania.

Zresztą nie jest to pierwsza inicjatywa związana z tzw. lokalną tożsamością czy pamięcią na tym osiedlu. Urząd pocztowy w Podjuchach świętuje właśnie 165-lecie, z czego 70 lat to okres zarządzania przez Pocztę Polską. Z tej okazji do końca marca w tutejszej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę poświęconą rocznicy.

Ekspozycja jest inicjatywą Jakuba Olszewskiego, mieszkańca Podjuch, a z zamiłowania badacza historii Szczecina. Poczta Polska S.A. z okazji 165 lat Poczty w Podjuchach wydaje kartkę i datownik okolicznościowy. Kartka jest sprzedawana w Urzędzie Pocztowym przy ul. Metalowej 30. 1 kwietnia będzie można wysłać przesyłki ostemplowane datownikiem okolicznościowym, natomiast do 28 kwietnia można uzyskać w Urzędzie Pocztowym odcisk datownika. To gratka dla wszystkich filatelistów, a także mieszkańców Podjuch.

Każde takie wydarzenie w jakiś sposób scala ludzi z ich dzielnicą, motywuje aktywistów do dalszych działań. Planowane Centrum Aktywności Lokalnej również jest inicjatywą mieszkańców, którzy od kilku lat upominają się stworzenie domu kultury. Kumulacja działań powoli przynosi owoce. ©℗

Szymon WASILEWSKI    

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Aktywność na peryferiach

Komentarze

Cis
Rada osiedla "dba"o roślinność - co oznacza wycięcie CISa, który jest pod ochroną. Może miał ze 200 lat.Skandal.
2018-07-08 10:26:27
Lanie wody, o Podjuchach
Podjuchy, - należy zmienić nazwę na Zadupie.Od wielu lat,Rada Osiedla zwracała się do władz Szczecina /poprzednie kadencję RO/ z wieloma sprawami,i co. Co udało się wybłagać i ugrać,to jest.Nowy skład Rady Osiedla ma różne inicjatywy i pomysły, ale znając mentalność Urzędniczą RM- Szczecina. Jak zwykle wiele spraw nie będzie realizowane na Osiedlu Podjuchy. autobus na żądanie- to mała wiśnia na torcie w stosunku do potrzeb Osiedla. Dobrze byłoby, zmierzać do likwidacji hałasu komunikacyjnego / Trójkąt Bermucki/ na ul.Krygiera-Granitowa-Marmurowa , ale to też może trwać latami / że ujęto sprawy w budżecie Miasta 2017 itd: to tylko plany/od pomysłu, do realizacji długa droga.Ciężka droga do pokonania.Zblżają się wybory samorządowe /Panie i Panowie Radni/ należy się sprężyć .
2016-10-16 21:38:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie