Szanowni Państwo,
100 lat temu, dokładnie 24 czerwca 1926 r., papież Pius XI powołał młodego biskupa diecezji katowickiej Augusta Hlonda na metropolitę gnieźnieńsko‑poznańskiego, czyniąc go zarazem Prymasem Polski. To wydarzenie miało miejsce w bardzo trudnym dla naszego kraju okresie, w którym rezonowały jeszcze skutki przewrotu majowego. W najnowszym wydaniu „Kuriera Historycznego IPN” wspominamy tę postać z uwagi na duże zasługi oddane Kościołowi katolickiemu na Ziemiach Zachodnich. To on stworzył w 1945 r., pomimo sprzeciwu Episkopatu Niemiec, nową strukturę organizacyjną Kościoła rzymskokatolickiego, która stanowiła fundament dalszego rozwoju katolicyzmu na tych ziemiach. To on pielgrzymował po Pomorzu Zachodnim w 1947 r., poznając jego nowych mieszkańców. To on założył w 1932 r. zgromadzenie zakonne księży chrystusowców, którzy po wojnie przybyli nad Odrę i Bałtyk, odgrywając ważną rolę w procesie integracji społeczeństwa z duchowieństwem.
Mam nadzieję, że lektura przygotowanych dla Państwa tekstów rozbudzi chęć bardziej szczegółowego zgłębiania życiorysu kard. Hlonda.
Z tą nadzieją życzę wszystkim Czytelnikom miłej lektury!
Krzysztof Męciński
Dyrektor Oddziału IPN
w Szczecinie