To była wyjątkowa odsłona Krokusowej Rewolucji. Została ona połączona z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w XVI Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Wszyscy uczniowie wspólnie z seniorami ze Stowarzyszenia "Razem Łatwiej" posadzili tysiąc kwiatowych cebul oraz 10 drzew symbolizujących okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości.
W piątek uczniowie zebrali się na boisku szkolnym. Czekały już na nich krokusy, młode graby oraz grusze. Sylwiusz Mołodecki przeprowadził krótką lekcję z prawidłowego sadzenia cebul, po której uczniowie zabrali się do pracy.
- Mieliśmy pomysł posadzenia stu drzew w związku z obchodami, jednak nie było to możliwe i zdecydowaliśmy się na dziesięć drzew, po jednym dla każdej klasy - mówi Maciej Grenda, dyrektor liceum. - Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy Radę Osiedla Pomorzany oraz Stowarzyszenie "Razem Łatwiej".
To drugie współpracuje z liceum od dwóch lat. Jego głównym celem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej a także starszym i samotnym.
- Bardzo się cieszymy z tego, że zostaliśmy zaproszeni do wspólnego świętowania z uczniami - mówi Jolanta Stefanowicz, prezes Stowarzyszenia "Razem Łatwiej". - Na początku wzięliśmy udział w prelekcji na temat postaci i działalności Ignacego Paderewskiego, a teraz zabieramy się do sadzenia drzew i krokusów. To niesamowite dla nas przeżycie i cieszymy się, że możemy wziąć udział w tej akcji.
Prelekcje dla seniorów przeprowadziła Ludmiła Kopycińska - znana szczecińska przewodniczka. - Ta szkoła jest naprawdę niezwykła. Bardzo się cieszę, że liceum postanowiło nawiązać współpracę z seniorami, którzy są ciekawi świata i aktywni - mówi. - Kiedyś organizowałam dla stowarzyszenia wycieczkę po Starym Mieście. Proszę mi uwierzyć jakie było moje zdziwienie, gdy na spotkanie przyszli licealiści i razem udaliśmy się na zwiedzanie.
Po zakończonej pracy dla seniorów przygotowana została niespodzianka. Otrzymali cebulki, które wiosną rozkwitną żółtymi oraz białymi krokusami. Obdarowani ucieszyli się i hucznie zapowiedzieli, że na pewno posadzą je w swoich okolicach.
Z okazji obchodów uczniowie przygotowali również listy w butelce, które zakopali przy swoich drzewach. Zapisali w nich swoje imiona, nazwiska oraz rok urodzenia. - Mam nadzieję, że ktoś za sto lat odkopie te butelki i zobaczy efekty naszej pracy - mówi dyrektor liceum.
- Naprawdę nie spodziewałem się, że ta odsłona Krokusowej Rewolucji zostanie zrobiona z takim rozmachem - śmieje się Sylwiusz Mołodecki. - Cieszę się, że młodzież z taką werwą zabrała się do pracy i że towarzyszą jej seniorzy.
Liceum dołączyło również do akcji "Rekord dla Niepodległej", zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. O godz. 11:11 uczniowie odśpiewali hymn Polski.
XVI Liceum Ogólnokształcące wzięło już trzeci raz udział w Krokusowej Rewolucji. Wcześniej posadzili cebule w Ogrodzie Różanym oraz na szczecińskich bulwarach.
Stowarzyszenie Szczecin dla Pokoleń przekazało liceum pół tysiąca cebul szafrana w ramach Inicjatywy Lokalnej. Drugie tyle dołożyła firma Zielone Ogrody. Teraz licealiści będą wyczekiwać wiosny, aby ujrzeć efekty swojej pracy.
Tekst i fot. Karolina Nawrocka