Jeziora Heiliger See, Jungfernsee, Templiner See – witamy w Poczdamie, stolicy Brandenburgii położonej nad Hawelą. „Beztroski” – „Sanssouci” to nazwa najsłynniejszego pałacu Poczdamu. Beztrosko – tak właśnie można się poczuć także w wielu innych miejscach tego miasta: w rozległych parkach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy w tętniącym życiem centrum, gdzie wspaniałe barokowe fasady budynków wznoszą się tuż obok zachęcających do zwiedzania podwórzy i dziedzińców. Międzynarodowa sztuka miesza się tutaj z lokalną kulturą i sztuką uliczną.
W pałacu Cecilienhof lub na moście Glienicke można podążać śladami najnowszej historii Niemiec, a nad Hawelą zwolnić tempo i aktywnie odpocząć: żeglując, wiosłując lub pływając motorówką. Rzeka zaprasza do eksploracji miasta z powierzchni wody, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na Poczdam i jego pałacowy krajobraz.
Podążając dalej wzdłuż Haweli, docieramy do miasta Brandenburg an der Havel, gdzie rzeka wraz ze swoimi dopływami łączy trzy historyczne miasta wyspiarskie. Najstarsze z nich to Dominsel – centrum osadnicze o ponad 1000-letniej historii. Miasto to jest uważane za „bramę” do największego w Europie obszaru połączonych wód śródlądowych tworzących idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Amatorzy żeglugi mogą tu bez konieczności poprawy posiadania patentów wynajmować łodzie mieszkalne i pływać po jeziorach i kanałach tworzących wyjątkowy krajobraz Haweli. Nawet zabytkowe centrum miasta można zwiedzać z powierzchni wody. Brandenburg an der Havel jest trochę podobne do Poczdamu, z tym że zamiast wielu pałaców ma liczne kościoły. Będąc tutaj, warto również zwiedzić Państwowe Muzeum Archeologiczne i Muzeum Przemysłu.
Kolejnym miastem regionu położonym nad rzeką jest znajdujący się we wschodniej Brandenburgii Frankfurt nad Odrą. Historyczne budowle w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego, takie jak ratusz, Kościół Pokoju (Friedenskirche) i Kościół Mariacki (Sankt Marienkirche) świadczą o jego randze jako starego miasta hanzeatyckiego. W dawnym biegu koryta rzeki obecnie płynie Stara Odra i znajduje się Port Zimowy. Z Holzmarkt w centrum miasta można podziwiać widok na Wyspę Ziegenwerder (Kozi Ostrów) z jej ostrogami brzegowymi i łąkami zalewowymi. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści są zawsze pod wrażeniem widoku panoramy brzegów rzeki i polderów zalewowych położonych naprzeciwko Słubic, które wraz z Frankfurtem tworzą europejskie dwumiasto. Frankfurt nad Odrą ma bogatą ofertę kulturalną: dysponuje trzema muzeami, trzema teatrami, salą koncertową, a swoje siedziby mają tutaj Brandenburska Orkiestra Państwowa oraz Uniwersytet Europejski Viadrina.
Na południu Brandenburgii, nad rzeką Sprewą, położone jest Cottbus. To uniwersyteckie miasto jest swoistym centrum Łużyc, regionu, który zmiany strukturalne przekształciły z zagłębia węglowego w nowoczesny ośrodek przemysłu energetycznego i medycznego. Cottbus, założone w XII wieku, jest drugim co do wielkości miastem Brandenburgii. Popularna trasa zwiedzania prowadzi z centrum miasta, przez Goethepark, Eliaspark, Spreeauenpark, Tierpark i dalej do Parku Branitzer – zaprojektowanego przez samego księcia Pücklera. Na terenie parku znajduje się Pałac Branitz i oryginalny grobowiec księcia – budowla w kształcie piramidy. Cottbus to także doskonały punkt startowy do zwiedzania pobliskiego Spreewaldu.