Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Rotarianie pomagają hospicyjnym rodzinom

Data publikacji: 12 grudnia 2018 r. 18:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:27
Rotarianie pomagają hospicyjnym rodzinom
 

Trzydzieści tysięcy złotych - produkty żywnościowe, słodycze i owoce na taką kwotę trafią przed świętami do rodzin pacjentów znajdujących się pod opieką Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie. To ważne i konkretne wsparcie hospicjum przekazał Rotary Club Szczecin. Pomoc rotarian w tej formie jest cykliczna i trwa od dwunastu lat!

- Jesienią 2007 roku powstała w naszym klubie idea wsparcia rodzin hospicyjnych, które opiekując się nieuleczalnie chorymi dziećmi potrzebowały pomocy, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia - wspomina Mirosław Moroz z RC Szczecin. - Tak zrodziła się akcja, która trwa nieprzerwanie do dziś.

Rotariański klub przez 11 lat kupił dla podopiecznych zachodniopomorskiego hospicjum towary spożywcze i chemię gospodarczą na łączną kwotę ok. 160 tys. zł! Tegoroczna XII akcja kończy się dostawą żywności, słodyczy i zabawek na rekordową kwotę 30 tys. zł.

- Pieniądze zebrane na ten cel pochodzą z prywatnych środków członków naszego klubu, naszego wspólnego budżetu, pomogły także zaprzyjaźnione z nami firmy oraz Rotary Club Mickiewicz z Berlina - mówi Andrzej Rybkiewicz z RC Szczecin.

Darczyńcy to rotariański klub męski. Działa od 28 lat, obecnie zrzesza 33 osoby. Z hospicyjną fundacją jest związany od jej początków, wspierając te działania w różnoraki sposób (RC Szczecin kupił dla hospicjum m.in. samochód, a także sfinansował sprzęt medyczny). Pomaga zresztą wielu potrzebującym - od lat na przykład przyznając roczne stypendia dla uzdolnionej młodzieży, m.in. młodych muzyków studiującym w kraju i za granicą, od kilkunastu lat organizując cykliczne i szerokie wsparcie dla Domu Dziecka (WPOW) w Goleniowie, czy przedświąteczną akcję wspomagania podopiecznych Domu Samotnej Matki z Dziećmi w Policach (wspólnie z RC Mickiewicz z Berlina).

Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych bardzo docenia tę rotariańską przyjaźń. Wsparcie niesie wielu darczyńców, ale tak długa i stała pomoc to coś wyjątkowego i szczególnie cennego. Hospicjum ma pod opieką na terenie naszego województwa ok. 170-180 rodzin, które mierzą się z bardzo ciężką chorobą najbliższej osoby. Ta walka o zdrowie i życie to także ogromne koszty psychiczne, ale i ekonomiczne.

- Kiedy choruje dziecko, najczęściej jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy, by przy nim pozostać, a to odczuwalnie wpływa na finanse w domu - mówi Kinga Krzywicka, prezes fundacji. - Wiele rodzin wspieramy w zakupie leków czy opłacie rachunków. Ta cykliczna pomoc, jaką dostajemy od rotarian, to coś bardzo ważnego. Bardzo za nią dziękujemy. Z produktów, które do nas trafiły, zrobimy dla hospicyjnych rodzin wspaniałe paczki na święta.

Tekst i fot. Anna GNIAZDOWSKA

Na zdjęciu: Żywność, słodycze i zabawki dla rodzin hospicyjnych przekazali w środę w imieniu Rotary Club Szczecin rotarianie - Mirosław Moroz i Andrzej Rybkiewicz (na zdjęciu od prawej w towarzystwie zespołu Fundacji).

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA