W Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie można oglądać wystawę pt. „Jesteśmy nad morzem. Moda i obyczaje plażowe”. Będzie czynna przez całe wakacje.
Kolekcja pochodzi ze zbiorów własnych oraz muzeów w Kołobrzegu i Ustce. Wystawę tworzą eksponaty charakterystyczne dla obyczajowości XIX i pierwszej połowy XX wieku. Uzupełnieniem są przedmioty codziennego użytku, np. wanny domowe, porcelana, walizki, aparaty fotograficzne, kosz plażowy, bicykl oraz pocztówki z widokami miasta i plaży.
Warto wiedzieć, że już ponad 200 lat temu Darłówko (dawniej Rügenwalde Bad) stało się uznanym ośrodkiem lecznictwa, kuracji i wypoczynku. Osiadły tu dr Georg Büttner zwrócił uwagę na zdrowotne walory wody morskiej i nadmorskiego klimatu. To on w 1811 roku na własny koszt przy plaży zachodniej zbudował prywatne kąpielisko morskie na palach, osobne dla kobiet i mężczyzn. Nad Bałtykiem była to wówczas nowatorska działalność, a dzięki inwestycjom doktora Darłówko stało się najstarszym pomorskim kąpieliskiem. Wkrótce w pobliżu latarni morskiej wybudowano dom zdrojowy i hotel Friedrichsbad.
Wystawa dokumentuje, jak zmieniała się moda plażowa. Widać, że na przełomie XIX i XX wieku damy kąpały się w morzu w koszulach, a później w jednoczęściowych strojach za kolana. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym minionego stulecia, gdy emancypacja stawała się faktem, coraz więcej pań zakładało krótkie praktyczne stroje kąpielowe. Tak jak dziś. ©℗
(m)
Fot. Leszek Walkiewicz