środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem 2017 > Atrakcje Puszczy Bukowej. Kamienne kolosy

Atrakcje Puszczy Bukowej. Kamienne kolosy

Atrakcje Puszczy Bukowej. Kamienne kolosy
Data publikacji: 2017-08-28 10:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Wywietleń: 1537 289941

Podziwiamy jej wspaniałą przyrodę, okazałe strzeliste buki, rosochate dęby, cisy, lasy łęgowe, a także zwierzęta i drapieżne ptaki, które się w niej zadomowiły. Ale flora i fauna to niejedyna atrakcja Puszczy Bukowej, nazywanej słusznie zielonymi płucami Szczecina.

Wielką ciekawość wzbudzają znajdujące się Puszczy Bukowej niemieckie bunkry i umocnienia, a także wyjątkowo okazałe… głazy. Skąd się tu wzięły?

Otóż głazy dotarły do puszczy wraz z lądolodem skandynawskim, który przed ponad 20 tysiącami lat kilkakrotnie wkraczał na teren Polski, niosąc ze sobą nie tylko piaski i żwiry. Są wśród nich prawdziwe olbrzymy nazywane eratykami. To przede wszystkim granity i gnejsy, wykorzystywane przez wieki do budowy kościołów, murów obronnych, zamków warownych, ale w pierwszym rzędzie do budowy dróg. Liczba głazów narzutowych w granicach puszczy i w jej otulinie (o obwodzie powyżej 5 metrów) wynosi aż 233 pozycje!

Te najpokaźniejsze mają nawet swoje nazwy, czemu trudno się zresztą dziwić, bo przecież dzięki tym nazwom zyskały „osobowość” i są łatwiej rozpoznawane. Zdecydowanie największym okazem w tym kamiennym gronie jest Głaz Krajoznawców o obwodzie 17,5 metra. Imponujące są także inne, takie jak Głaz Kołyska, Głaz Serce czy Głaz Omszały. Ich nazwy nie wzięły się tylko z samej potrzeby nazwania, ale z powodu ich wyglądu.

Niezwykle ciekawa jest historia zdecydowanie największego głazu, który lądolód skandynawski przyniósł z północy. Miał on aż 50 metrów w obwodzie i leżał przy drodze z Kołowa do Dobropola. Na terenie puszczy i otuliny już od lat go jednak nie ma, ponieważ niemieccy budowniczowie postanowili go wykorzystać do budowy ważnych obiektów.

W roku 1872 szczecińska firma kamieniarska Keßler rozłupała go ładunkami wybuchowymi na mniejsze kawałki, które potem przetransportowano koleją z Dąbia do Berlina. Warto zaznaczyć, że jedną z części tego głazu giganta wykorzystano przy budowie Kolumny Zwycięstwa, na której polscy żołnierze 2 maja 1945 roku zatknęli biało-czerwoną flagę.

Warto zauważyć, że Niemcy wywieźli bardzo dużo głazów z terenu Puszczy Bukowej i jej otuliny. Zbudowali z nich sieć bardzo solidnych brukowanych dróg, które umożliwiły im wywóz drewna ze wszystkich zakątków puszczy. A produkcją drewna starano się objąć jak największą powierzchnię kompleksu leśnego puszczy, który był dla nich przede wszystkim lasem gospodarczym.

Dzisiaj nikomu do głowy nie przychodzi, by wykorzystywać głazy z puszczy gospodarczo. Ale turystycznie jak najbardziej, bo przecież warto się do niej wybrać, by w trakcie leśnego spaceru obejrzeć najbardziej okazałe głazy, z Krajoznawczym na czele.

(mos)

Na zdjęciu: Głazy dotarły do puszczy wraz z lądolodem skandynawskim.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

SromotnikBezwstydny
W ramach "dobrej zmiany" Puszcza Bukowa kładzie się pod piłami i toporami drwali. Kamienne dukty leśne toną w błocie, kamienie pieczołowicie układane "za Niemca"- wcisnęły w głąb ziemi koła traktorów i przyczep wyładowanych wielkimi kłodami buków i dębów... Co zostanie z "...Puszczy Bukowej, nazywanej słusznie zielonymi płucami Szczecina."???
2017-09-03 21:21:41
esem
Szanujmy naszą Puszczę!
2017-08-29 07:25:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy