Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Osiedle na skraju puszczy?

Data publikacji: 2017-06-05 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:37
Osiedle na skraju puszczy?
 

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Starego Czarnowa w sprawie zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o kontrowersyjne zmiany, które mogą umożliwić w przyszłości budowę osiedli na terenach Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. W tle wielkie pieniądze i wizja osiedli na skraju puszczy.

O sprawie informowaliśmy wielokrotnie w ciągu ostatnich miesięcy. Przypomnijmy, że podczas sesji Rady Gminy Stare Czarnowo 31 października 2016 roku uchwalono zmiany wspomnianego studium w obrębach geodezyjnych Binowo i Dobropole Gryfińskie. Zmiany dotyczą około 80 ha atrakcyjnych terenów znajdujących się jednak w obszarze ochrony przyrodniczej i na terenie parku krajobrazowego.

Prace nad zmianą studium, finansowane przez prywatne osoby bezpośrednio zainteresowane tą korektą, trwały od kilku lat. Budziły przy tym wiele kontrowersji, głównie z powodu daleko idącej ingerencji w środowisko naturalne i krajobraz będący także przedmiotem prawnej ochrony. Jak twierdzą krytycy dokonanych – ich zdaniem niezgodnie z prawem – zmian, silną presję w tej sprawie wywierali przede wszystkim właściciele gruntów. Wartość rynkowa wspomnianych terenów szacowana jest bowiem na kilkadziesiąt milionów złotych.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 5 czerwca 2017 r.

R. K. Ciepliński

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2017-06-07 09:19:28
@SromotnikBe. No cóż - widzę, że z braku argumentów merytorycznych przechodzisz na epitety. Sorki - nie mój poziom dyskusji. Pozdrawiam serdecznie.
SromotnikBe. do @gh
2017-06-06 19:00:32
Jeśli nie znasz Kniei Bukowej, to nie zabieraj głosu, leśniku- teoretyku.
gh
2017-06-06 15:30:48
@SromotnikBez. Spalanie gałęzi - nie pół wieku a kilkanaście lat. Zastosowanie rozdrabniacza - z pozostawieniem masy na powierzchni - wierz mi nie wyglądałoby dobrze w lasach PB. Zrębkowanie i wywiezienie (a później spalenie) zezrębkowanego materiału (głównie drobnych gałęzi) zubaża siedlisko, czyli jest skrajnie nieekologiczne. Jeśli "zabytkowe" drogi leśne zostały zniszczone napisz do odpowiedniego organu. Rabunkowa gospodarka - poproszę o fakty, a nie emocje. Nie odnosiłem się do zniszczonych strumieni i zamiany połaci lasu w bagno - bo nie wiem co to jest zniszczony strumień, i nie wiem o jakich połaciach zabagnionych lasów mówisz.
Szczecinianin
2017-06-06 11:41:53
Zainteresujciesię Osiedlem Osów!Tu na potęgę przekształcają grunty pod budownictwo. Już wzięli się za Gubalowke i nawet konserwator zdjął ochronę z budynku zabytkowego żeby developer módl więcej domków nastawiac Pod lasem na Moczarowej planują zabudowę aż pod ścianę lasu nie zważając na teren ochronny strumienia Zaginięcia i Zielonka. Na Mokrej koło stadniny planują lokal z wyszynkiem i kilka domów na pow.2000 m, zabierając ludziom dzierzawione ogródki! Skandal i niszczenie srodowiska dla dobra developerów. Ale czy tylko? Próba wciśnięciu schroniska dla psów na teren Lasu Arkonskiego to też było na żądanie developera. A ludzie koło Netto nie mogą doprosic się miasta i Rady Osiedla o pomoc aby mogli spokojnie żyć. Tak wyglądają rzeczywiste układy miasta z developerów!
SromotnikBez. do @gh
2017-06-06 09:09:52
"Zakaz wypalania pozrębowych gałęzi to spełnienie postulatów ekologian." Od czasu spalania na porębach stosów gałęzi minęło przynajmniej pół wieku. W międzyczasie trafiły do PL maszyny zwane rębaki. Z gałęzi robią wióry i drzazgi, które elektrownia przy ul.Gdańskiej kupuje za granicą... "Drogi leśne (dukty jak je nazywasz) od zawsze służyły wywozowi .." I owszem,służyły do wywozu wozami konnymi. Na takie obciążenia były te brukowane dukty obliczone i zbudowane. Natomiast ich konstrukcja i naturalne podłoże nie wytrzymuje obciążenia 30-40 tonowych ciągników. Ja widzę co dzieje się na tych duktach (drogach leśnych - jak je nazywasz) szczególnie na jesieni i przedwiośniu. "Prześwietlanie" lasu- normalna praktyka w racjonalnej gospodarce. Natomiast rabunkowa wycinka całych połaci Kniei Bukowej- jest procederem haniebnym! O niszczeniu strumieni i zamienianiu dużych połaci lasu w bagno - przemilczałeś....
gh
2017-06-06 08:28:02
@gdzie są przepisy Wiesz jakie jest parcie, żeby mieć dom pod lasem - a potem gdy drzewa zaczynają się łamać przy wiatrach krzyk, żeby wyciąć las. A co do przepisów - nadal obowiązują i odległość budynku od lasu musi wynosić co najmniej 12m, a w niektórych przypadkach 16m.
gh
2017-06-06 08:24:54
@SromotnikBezwstydny Zakaz wypalania pozrębowych gałęzi to spełnienie postulatów ekologian. Drogi leśne (dukty jak je nazywasz) od zawsze służyły wywozowi drewna - pozostałe funkcje (jazda rowerami, wycieczki piesze) to funkcje dodatkowe. Rzadki gaj - jak to nazywasz - żeby zachować trwałość lasów trzeba je odnawiać, a do tego potrzebne jest dostęp słońca dla młodego pokolenia.
SromotnikBezwstydny
2017-06-05 23:33:58
Z Puszczy Bukowej drwale zrobili rzadki gaj....Zabytkowe dukty leśne rozjeżdżone traktorami i zamienione w rowy pełne błota...Pozrębowe gałęzie na wielkich hałdach grożą pożarami... Leśne strumyki zamienione w bagniste bajora, na skutek zniszczenia przez ciężkie maszyny mostków i przepustów...
MIS
2017-06-05 23:00:45
Ja nie mam to i TY tez nie masz ORMO dziala
Buk
2017-06-05 21:23:48
Ci co lubia pieniadze nie interesuja sie dobrem wspolnym - czy rzeczywiscie Puszcza Bukowa jest mniej wazna od pieniedzy? Jaka sile przebicia trzeba miec by niszczyc przyrode, czy mozba to wycenic w pieniadzach ?
gdzie są przepisy
2017-06-05 18:21:54
Na skraju puszczy wkrzańskiej 5 m od lasu przy ulicy podbórzańskiej też powstają dom na domu nawet likwidując naturalne stawy.Proszę sobie zrobić wycieczkę na końcowy 87 Podbórz.Dziwne że nie ma tu ekologów i nikogo to nie interesuje.Żeby wybudować dom to jest ileś urzędów które dają zgodę. w 2001kiedy powstawały pierwsze domy był zakaz zabudowy pod lasem.może trzeba skontrolować urzędy niech CBA się tym zajmie ,może urzędy są skorumpowane.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ