O spotkaniach kultur w regionie nadodrzańskim, po Szczecin i Stargard, opowiada wystawa „W rzece czasu – Dzieje Żydów nad Odrą”. Została przygotowana przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie.
Przez stulecia krzyżowały się nad Odrą także drogi Żydów niemieckich i Żydów polskich. Zniszczył to niemiecki nazizm. Po drugiej wojnie światowej długi odcinek rzeki stał się nową granicą polsko-niemiecką. Niemcy musieli opuścić tereny leżące na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej, które stały się nową ojczyzną Polaków. Na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim zamieszkali też polscy Żydzi ocaleni z Holocaustu. Większość z nich wywędrowała stąd pod koniec lat sześćdziesiątych.
Wystawa opowiada o żydowskiej historii po obu stronach Odry. Dawnych i obecnych mieszkańców regionu chce skłonić do przemyśleń i rozmów. Jest zaproszeniem do odkrywania jego niemiecko-polsko-żydowskiego dziedzictwa.
Powstała dzięki współpracy Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mojżesza Mendelssohna, Fundacji na rzecz Upamiętnienia Pomordowanych Żydów Europy, Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, Stowarzyszenia „Terra Incognita” w Chojnie, Muzeum w Międzyrzeczu, Fundacji Bente Kahan we Wrocławiu. Od 6 września do 5 listopada 2018 r. będzie prezentowana w Czerwonym Ratuszu w Berlinie, siedzibie władz miasta. W następnych miesiącach przyjedzie także do Szczecina.
(b)