100. rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego, więźnia Auschwitz, powstańca warszawskiego, historyka, publicysty, autora około pięćdziesięciu książek, polityka, działacza opozycji demokratycznej w PRL, ministra spraw zagranicznych III RP, Honorowego Obywatela Miasta Szczecin, minęła 19 lutego. Zgodnie z uchwałą Senatu RP cały bieżący rok jest Jego rokiem. W Szczecinie, z inicjatywy Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, Władysław Bartoszewski będzie miał swoje Drzewko Pamięci.
Napisał kiedyś: „Przed każdym z nas stoi problem stałego poszukiwania i wyboru. Myślę o poszukiwaniu i wyborze dróg, które by zabezpieczały nasz świat przed nawrotami ciemności, nienawiści i barbarzyństwa”.
Był humanistą. Opublikował około pięćdziesięciu książek, m.in.: „Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom, 1939-1945”, „1859 dni Warszawy”, „Warszawski pierścień śmierci”, „Ludność cywilna w powstaniu warszawskim”, „Warto być przyzwoitym”. Pracował na rzecz dobrych relacji międzynarodowych, pojednania polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego na bazie prawdy w ocenach przeszłości. Otrzymał wiele orderów i odznaczeń polskich, w tym Order Orła Białego. Państwo Izrael uhonorowało go tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a RFN – Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RFN. O jego pamięć dba m.in. sopockie Stowarzyszenie „Warto być przyzwoitym” oraz Instytut Władysława Bartoszewskiego w Berlinie.
Z inicjatywy zachodniopomorskich władz samorządowych imieniem Władysława Bartoszewskiego ma być nazwany most przez Odrę, łączący Siekierki i Neurüdnitz. Stoi już tam Ławeczka Bartoszewskiego. Z powodu zatrucia Odry uroczystości nadania imienia i oficjalnego odsłonięcia ławeczki zostały przesunięte na inny termin.
Niejeden raz mówił o „moralnym nakazie stałego i konsekwentnego przeciwstawiania się dyskryminacji ludzi z powodu ich narodowości, rasy, pochodzenia czy wyznania”, o konieczności „podejmowania ryzyka w obronie wolności i godności człowieka” oraz o „kategorycznej nietolerancji dla braku tolerancji, (…) przeciwstawiania się wszelkim formom zorganizowanego terroryzmu”. Za pisarką Zofią Kossak powtarzał: „Kto jest bierny wobec zła, staje się jego współuczestnikiem”.
Drzewko Pamięci Władysława Bartoszewskiego będzie posadzone na szczecińskim Cmentarzu Centralnym 22 października o godz. 12. Fundatorzy zapraszają zainteresowanych.
(b.t.)