1 września minie 80. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. W rocznicowych uroczystościach w Wieluniu, na który wcześnie rano 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby, niszcząc 75 proc. miasta i zabijając około 2 tysięcy osób, mają uczestniczyć prezydenci Polski Andrzej Duda i Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Jak już informowaliśmy („przez granice”, kwiecień 2019), w Berlinie rozwija się obywatelska niemiecka inicjatywa „stworzenia w centrum stolicy Niemiec pomnika upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945”. Apel w tej sprawie, sformułowany przez Floriana Mausbacha, byłego prezydenta Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego, skierowany do Bundestagu i niemieckiej opinii publicznej podpisało wiele znaczących osobistości niemieckiego życia społecznego i politycznego. Współinicjatorami budowy pomnika są dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) w Darmstadt, prof. dr Dieter Bingen, oraz prezydent instytutu, była prezydent Bundestagu, prof. dr Rita Süssmuth.
Poparcie dla idei budowy pomnika zgłaszają posłowie do Bundestagu.
W specjalnym komunikacie prasowym opublikowanym w pierwszych dniach czerwca Florian Mausbach i Dieter Bingen informują, że ideę oficjalnie poparł rząd Republiki Federalnej Niemiec. Piszą:
„Jest to wielce znaczące oświadczenie opublikowane przed przypadającą 1 września 2019 roku 80. rocznicą niemieckiej napaści na Polskę i rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Jest to kolejny ważny krok do tego, aby urzeczywistnić ideę budowy w centrum Berlina pomnika, który będzie godnym upamiętnieniem ofiar i przestrogą na przyszłość”.
Bogdan TWARDOCHLEB