• W całych Niemczech wprowadzono jednakowe obostrzenia pandemiczne. Najpierw konieczne było uchwalenie ustawy, która przeniosłaby na rząd federalny uprawnienia landów. Została ekspresowo przeprowadzona przez obie izby parlamentu. Teraz w całej RFN obowiązuje m.in. zakaz opuszczania domów w godz. 22-5, tam gdzie siedmiodniowy wskaźnik zachorowań na 100 tysięcy osób wynosi w ciągu trzech dni ponad 100. Dotyczy to teraz 325 powiatów i miast na prawach powiatu. Szkoły przechodzą na nauczanie zdalne, tam gdzie wskaźnik zachorowań przekracza 165. Liberałowie i Wolni Wyborcy zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
• Do Hanoweru przyleciał ostatni samolot z migrantami, którzy mieszkali w przepełnionych obozach na wyspach Grecji. Od kwietnia 2020 r. Niemcy przyjęły stamtąd 2765 uciekinierów. Państwa UE zadeklarowały, że przyjmą 5200 niepełnoletnich uciekinierów, którzy są bez opiekunów. Unijny komisarz ds. migracji podał, że od początku roku 2021 do początku kwietnia w Niemczech zarejestrowano około 20 500 nowych azylantów, najwięcej w UE, lecz mniej niż rok temu. Najmniej azylantów przyjęły w tym roku Węgry – ośmiu.
• Rząd federalny i rządy landów przyjęły wspólny katalog mandatów drogowych. Będą wyższe średnio dwa razy. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 15 km/h trzeba będzie zapłacić 50 euro (teraz 25), a za to samo wykroczenie poza terenem zabudowanym o 20 km – 60 euro (teraz 30). Surowiej będzie karane naruszenie przepisów o parkowaniu, zwłaszcza zagrażające rowerzystom. W terenie zabudowanym samochody ciężarowe będą mogły skręcać na skrzyżowaniach z prędkością poruszania się pieszego. Nowe mandaty raczej nie zaczną obowiązywać przed wrześniem br.
• Rygory pandemiczne mają jednak plusy. Tegoroczne Święto Portu Hamburskiego (7-9 maja), największe święto portu na świecie, przeniesiono do internetu i każdy, kto zechce, będzie mógł być na nim obecny. Szczegóły i transmisja: www.hamburg.de/hafengeburstag/
(b.t.)