Jeden z najwybitniejszych kompozytorów północnoniemieckiego romantyzmu, Carl Loewe (1796-1869), zwany „księciem ballady”, prawie przez całe twórcze życie mieszkał w Szczecinie. Od mniej więcej dwudziestu lat jego utwory znów są stale obecne w życiu kulturalnym miasta. Najnowsza inicjatywa to Konkurs Wokalny im. Carla Loewego, zorganizowany po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku.
Na zakończenie konkursu zaprezentowano książkę „Carl Loewe. Szczeciński kompozytor i jego liryka wokalna”. Ukazała się w językach polskim i niemieckim staraniem Akademii Sztuki w Szczecinie i nakładem toruńskiego wydawnictwa Adam Marszałek. Jej redaktorką jest Sylwia Burnicka-Kalischewska, śpiewaczka, muzykolog, rusycystka i germanistka, profesor szczecińskiej Akademii Sztuki, nauczycielka śpiewu w Kreismusikschule Uecker-Randow w Ueckermünde, gdzie stworzyła też Międzynarodowy Festiwal Wokalny im. Gulio Perottiego.
Na książkę składają się artykuły polskich i niemieckich muzykologów ze Szczecina, Berlina, Bazylei, Halle, Greifswaldu i Löbejün (Saksonia-Anhalt), miasta, w którym kompozytor się urodził. Dotyczą ponownego odkrycia Loewego w Szczecinie, utworów Friedricha Rückerta i Ernesta Raupacha, do których Loewe komponował muzykę, kontaktów kompozytora z Wiedniem, jego oratoriów i recepcji w Greifswaldzie, działalności Domu Loewego w Löbejün. Szczególnie ciekawy jest esej Ulricha Messthallera (Bazylea/Paryż), analizujący historyczne uwarunkowania interpretacji utworów Loewego.
(b.t.)