czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Na Luzie > Krowy optymistki wyrastają z optymistycznych cielaków

Krowy optymistki wyrastają z optymistycznych cielaków

Krowy optymistki wyrastają z optymistycznych cielaków
Data publikacji: 2019-01-01 23:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-07 19:53
Wywietleń: 1492 369370

Cielaki mają indywidualne charaktery, mogą być optymistami lub pesymistami, a na podstawie obserwacji ich zachowania można przewidywać jak będą radzić sobie ze stresem jako dorosłe osobniki. Zwierzęta są w tym podobne do ludzi.

Do takich konkluzji doszedł Benjamin Lecorps, doktorant z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC), a pracę napisaną wspólnie z trojgiem innych autorów z UBC udostępnił „Scientific Reports”, internetowa otwarta platforma naukowych publikacji, wydawana przez „Nature”.

„Rezultaty sugerują, że bardziej pesymistycznie nastawione zwierzęta reagują mocniej na emocjonalne wyzwania, być może dlatego, że spodziewają się gorszych wydarzeń niż inne cielęta. Te rezultaty są spójne z literaturą dotyczącą ludzi, która wykazuje, że bardziej pesymistyczni ludzie reagują silniej na wyzwania angażujące emocje” – napisali autorzy.

Badanie dotyczyło grupy zwierząt obserwowanych w pierwszych tygodniach po urodzeniu, gdy już wstępnie określano ich osobowość oraz ponownie, gdy miały ok. 3,5 miesiąca. U cielaków obserwowano trzy cechy: płochliwość, towarzyskość i pesymizm. W eksperymencie sprawdzano, czy towarzyskość cielaków wiązała się z „wyrażaniem zachowań społecznych” w stadzie. Współczynnik towarzyskości badano obserwując, jak blisko zwierzęta znajdowały się obok innych cieląt. Zwierzętami sąsiadami określano te, które przebywały (stały, leżały) koło siebie w odległości mniejszej niż głowa zwierzęcia. W drugim eksperymencie badano stopień płochliwości i pesymizmu, objawiające się podczas transportu zwierząt: przez dwa kolejne dni cielęta transportowano pojedynczo przez 10 minut każdego dnia, a ich reakcje oceniano na podstawie liczby odgłosów wydawanych przez zwierzęta oraz temperatury oczu – co mierzono używając podczerwieni. Jak wynika z badań m.in. koni większe zmiany górnej granicy temperatury gałki ocznej oznaczają wyższy poziom płochliwości.

Analiza obserwacji wskazała, że występowanie stopnia towarzyskości jest ściśle skorelowane ze stopniem płochliwości i pesymizmu, co oznacza, że towarzyskie zwierzęta lepiej znosiły transport, zaś zwierzęta płochliwe i pesymistyczne nie radziły sobie dobrze w towarzystwie.

Istnienie indywidualnych osobowości u zwierząt wykazywały wcześniej inne badania. Dwa lata temu brytyjskie badanie na University of Lincoln wskazało, że pesymizm i optymizm są dobrze widocznie u świń. Wiosną tego roku ukazały się wyniki badań przeprowadzonych na szwedzkim Uniwersytecie Linkoeping, wykazujące że kurczęta przebywające w ciekawszym dla nich otoczeniu, z lepszą opieką, są bardziej optymistycznie nastawione do życia. W samym artykule autorów z UBC cytowanych jest kilkadziesiąt wcześniejszych artykułów, także polskich autorów, w których opisywano indywidualne cechy zwierząt i ich osobowości – od kotów, przez kury, świnie do szczurów, kóz i koni. Badania potwierdziły to, co wcześniej opowiadali właściciele zwierząt gospodarskich i domowych: kurczęta pamiętają twarze, a krowy – tak jak psy – odczuwają osamotnienie i frustrację.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Apoloniusz
Czyli warto być optymistycznie nastawionymi do życia, i ludżmi i zwierzątkami.
2019-01-07 19:51:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie