Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Żuj na zdrowie i nie tylko 1 lutego...

Data publikacji: 01 lutego 2019 r. 07:17
Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2019 r. 13:27
Żuj na zdrowie i nie tylko 1 lutego...
 

Owocowa albo miętowa, tzw. balonówa albo po posiłku - gumę do żucia lubią nie tylko dzieci. Jak przekonuje PAP Life prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek, gumę powinno się żuć nie częściej niż 2 razy dziennie i nie dłużej niż przez 10 minut. W piątek przypada Dzień Gumy Do Żucia.

Guma do żucia ceniona jest nie tylko za swój smak (a nawet smaki, bo bywa nie tylko miętowa, ale i w wariantach owocowych, a nawet o smaku np. cynamonu). I tak jej żucie pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej - gdy sięgamy po nią po posiłku, oczyszcza zęby i odświeża oddech.

Jednak, jak mówiła w wywiadzie dla PAP Life prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek z Katedry Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, guma żuta zbyt długo może być nawet niebezpieczna. Ekspertka radzi, by gumę stosować nie częściej niż 2 razy dziennie i nie dłużej niż przez 10 minut.

- Niewłaściwie stosowana guma do żucia jest nieszczęściem XXI wieku. Zwłaszcza młodzi ludzie używają jej w ten sposób, że wkładają ją rano do buzi i tak z nią chodzą do godzin popołudniowych. To jest rozbudowanie mięśni żwaczy, to jest przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych i to jest wielkie nieszczęście, jeśli chodzi o stawy - przestrzegła PAP Life prof. Iwanicka-Grzegorek.

Co ciekawe, również w piątek przypada Dzień Bez Oleju Palmowego. Z kolei olej kokosowy pozwoli rozprawić się z gumą do żucia wplątaną we włosy.

(PAP Life)

Fot. Perfetti Van Melle Polska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie prawda.
2019-02-05 08:47:52
Ale nikt nie powie gdzie taką gume wyrzucić.
Prawda
2019-02-04 22:16:01
Kto tych "znawcow" gumy do zucia tych bredni nauczyl??? Guma do zucia jest zdrowa dla szczek,wzmacnia miesnia, dziasla, twardosc kostki zebow, niszczy zarazki,czysci jame ustna, kontroluje kwasotosc sliny itp. Prosze NIE sluchac tych bredni co wypisuja "znawcy" teoretyczni!!! Guma do zucia spowalnia z wiekiem i zapobiega samo-zamarciu zebow gdzie przy tej dolegliwosci zebiska same "wychodza" z dziasel i mozna je wyjac samemu itp. Zujemy gume i NIE mamy tego problemu ale NIE zapominamy i myciu codziennym!!!
guj żumę
2019-02-01 07:46:34
Przecież mówiono, że właśnie żucie gumy ma negatywny wpływ na żuchwę i mózg, więc jak to jest?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA