Niedziela, 22 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Znaczek na 550-lecie Parlamentaryzmu RP

Data publikacji: 13 lipca 2018 r. 14:19
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2018 r. 11:28
Znaczek na 550-lecie Parlamentaryzmu RP
 

Poczta Polska uhonorowała 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej okolicznościowym znaczkiem. Walor filatelistyczny o wartości 3,20 zł został wydany w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy.

Autorką projektu znaczka okolicznościowego 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej jest Agnieszka Sobczyńska. Umieściła na nim rycinę przedstawiającą obrady Sejmu polskiego za czasów króla Zygmunta III Wazy – posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej w obecności monarchy. Tron króla jest centralnie ustawiony pod baldachimem, na tle ściany z fryzem przedstawiającym 16 herbów województw, ziem i lenn Rzeczypospolitej. Po obu stronach tronu zasiadają senatorowie duchowni i świeccy. Wśród nich wyróżnia się arcybiskup gnieźnieński – prymas i arcybiskup lwowski. Naprzeciw tronu znajduje się 10 dygnitarzy koronnych i litewskich (marszałkowie wielcy, kanclerze, podkanclerze, podskarbiowie, marszałkowie nadworni) obok monarchy stoją dostojnicy dworscy. Za plecami senatorów i ministrów uwidocznione są sylwetki posłów ziemskich koronnych i litewskich.

– Pocztowe znaczki często towarzyszą wydarzeniom ważnym dla naszego kraju. Poczta Polska honoruje specjalną emisją filatelistyczną jubileusz 550-lecia parlamentu na ziemiach polskich. Przedstawiona na znaczku rycina z początku XVII w. przypomina, że nasz parlamentaryzm ma wielowiekową tradycję – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Wykorzystana na znaczku rycina z papieru czerpanego żeberkowego pochodzi z Antiqua Urbis Splendor (Splendore dell antica e moderna Roma…), albumu zawierającego prace włoskiego malarza Giacomo Lauro (aktywnego w Rzymie w latach 1583-1645). Pytanie, czy Lauro przedstawił konkretne wydarzenie z dziejów Sejmu, czy obrady bez umiejscowienia w czasie, pozostaje otwarte. Istota przekazu nie pozostawia jednak wątpliwości. Nawet, jeśli Lauro, Włoch, choć korespondujący z królem Zygmuntem III, ale nie znający w szczegółach systemu ustrojowego Rzeczpospolitej, sięgnął w tworzeniu ryciny do źródeł polskiego prawa, z pewnością trafił na informacje o udziale w sejmie posłów tworzących odrębną izbę. Świadczy to o tym, że tradycja obrad, w których biorą udział posłowie ziemscy, w XVII w. była już utrwalona.

(g)

Fot. Poczta Polska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cale Szczescie... !
2018-07-15 00:06:52
Ze Lewactwa jeszcze wowczas - Nie bylo ! PO-mimo ze maja dopiero 100 lat... a "Sadza sie juz" - jak by mieli prawie "549 lat" ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA