Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Zakładajmy łąki kwietne!

Data publikacji: 03 maja 2020 r. 22:48
Ostatnia aktualizacja: 05 maja 2020 r. 10:28
Zakładajmy łąki kwietne!
 

Zakładanie łąk kwietnych w dużych miastach to pomysł, który został ujęty w działaniach edukacyjnych programu „Stop suszy” Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w tym roku szkolnym miał zamiar założyć kilka łąk w okolicach szkół podstawowych, przy okazji zajęć prowadzonych przez swoich edukatorów. Zajęcia w sytuacji pandemii nie mogły dojść do skutku, ale Wody Polskie – jako dobry przykład dla innych – kwietną łąkę posadziły przed siedzibą RZGW przy ul. Tama Pomorzańska. Po kilku tygodniach przestrzeń się zieleni.

Dlaczego tworzenie łąk kwietnych to działanie ekologiczne i co ma ono wspólnego z przeciwdziałaniem suszy?

– Łąka kwietna jest korzystna dla środowiska, bo ilość wody, jaką potrzebuje, jest mniejsza niż dla zwykłego trawnika – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Owszem, trawniki mają walory rekreacyjne, ale nie mają walorów retencyjnych. Łąka kwietna, kiedy wyrośnie, daje większe możliwości zatrzymywania wody w powierzchniowej warstwie gleby. To drobna rzecz, która w dużych miastach jest w stanie działać proretencyjnie.

Jak dodaje Marek Duklanowski, łąka kwietnia jest kolorowym kobiercem kwitnących kwiatów, nie potrzebuje wiele podlewania i zabiegów pielęgnacyjnych. Ziemia mniej wysycha, proces parowania jest bardziej ograniczony, a wilgotniejsza ziemia powoduje, że gleba nie przesycha do poziomu korzeni drzew.

Wody Polskie zachęcają samorządy – szczególnie duże miasta – do sadzenia łąk kwietnych. Mogłyby one powstawać na przykład przy dużych inwestycjach drogowych. W wielu krajach europejskich w środowisku typowo miejskim unika się betonowania, a zakłada właśnie takie łąki.

– Niwelujemy w ten sposób wyspy ciepła – tłumaczy dyrektor Duklanowski. – Przy słonecznej pogodzie miasta nagrzewają się bardziej niż okolica. Latem już po zachodzie słońca na koniec upalnego dnia mamy nieraz nadal ponad 25 stopni Celsjusza w centrum Szczecina, a poza miastem o wiele mniej. Dlaczego? Bo beton zatrzymuje ciepło. Wybetonowane miasta powodują, że mamy gorsze samopoczucie i jednocześnie zużywamy więcej wody i energii elektrycznej, choćby tej do klimatyzowania pomieszczeń biurowych.

Łąka przy Tamie Pomorzańskiej jest pierwszą założoną przez RZGW, ale – jak obiecuje jego kierownictwo – nie ostatnią. Kiedy tylko pandemia koronawirusa ustąpi, Wody Polskie planują szereg działań edukacyjnych skierowanych m.in. do dzieci i młodzieży oraz działkowców. Towarzyszyć im będzie wdrażanie działań polegających na tworzeniu łąk kwietnych.

(ek)

Fot. RZGW

Na zdjęciu: Łąka kwietna, założona w tym roku przy siedzibie RZGW w Szczecinie, już się zieleni.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2020-05-05 10:23:47
Zburzyć betonową "Miejską Trupiarnię-Przełomy" i przywrócić zieleń z fontanną.
Kazimierz
2020-05-04 18:15:07
A gdzie takie łąki już są w Szczecinie?
Trawa
2020-05-04 16:36:11
Łąki kwietnie same się tworzą tylko pozwólmy im wyrosnąć .W parkach brakuje tabliczę tereni nie dla kosiarzy
czytam
2020-05-03 23:36:48
Gdyby taki pomysł dotarł do fanatyków kosiarek , którzy całymi dniami wyżywają się przy koszeniu trawnikow przy domach , a nawet- o zgrozo !- w ogródach rodzinnych . Taki myśli ,że jest Anglikiem ? Hałasu robi tyle ,że obrzydza wszystkim wokół życie , a i wody ile marnuje na podlewanie trawy .
co jest?
2020-05-03 23:29:20
Duklanowski tu Duklanowski tam? Jeden dzień a ja już chyba trzeci artykuł ze Szczecina czytam o tym nazwisku. To jakiś ród szlachecki? Może to rodzina królewska? To już innych mądrych ludzi nie ma wśród nas tylko z PiS?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA