wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Na Luzie > Z którym politykiem napijesz się piwa?

Z którym politykiem napijesz się piwa? [FILM]

Z którym politykiem napijesz się piwa?
Data publikacji: 2018-01-12 15:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:27
Wywietleń: 2253 309206

Jeśli Polacy mieliby wspólnie napić się złotego trunku ze znanym politykiem, kto by to był? Prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 47 proc. respondentów. Na drugiej pozycji znalazł się Robert Biedroń – prezydent Słupska, którego tym razem wybrało 44 proc. badanych. Paweł Kukiz, lider Kukiz 15, znalazł się na miejscu trzecim z 43 proc. głosów – wynika z badania „Z kim na piwo?” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy Żywiec.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uplasował się na czwartej pozycji zdobywając 38 proc. głosów, natomiast na piątym miejscu zadebiutowała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Posłanka Nowoczesnej zdobyła 35 proc. głosów i jako pierwsza kobieta ze świata polityki pojawiła się w czołówce osób, z którymi Polacy najchętniej wybraliby się na piwo.

– Wyjście na piwo to złożone i wieloaspektowe zjawisko społeczno-kulturowe. Na piwo idziemy z kimś, o wyjściu na piwo rozmawiamy, przy piwie opowiadamy sobie historie, które pamiętamy do końca życia. Piwo ma również wymiar symboliczny – to często znak pojednania, zrównania pozycji, skrócenia dystansu. Dlatego im dana osoba bardziej ciekawa, otoczona aurą medialnej sensacji lub kontrowersji, tym stanowi bardziej atrakcyjną partię do spotkania przy złocistym trunku. Widać to wyraźnie w naszym badaniu, w którym Polacy wskazali w pierwszej trójce: głowę państwa (Andrzej Duda), przewodniczącego Rady Europejskiej (Donald Tusk) oraz niepokorną gwiazdę polityki (Paweł Kukiz) – wyjaśnia Piotr Zimolzak, dyrektor ds. Badań i Analiz z agencji SW Research.

 

Kobiety w polityce

Przeprowadzane od trzech lat badanie „Z kim na piwo” pokazuje, że kobiety zaangażowanie w politykę są coraz bardziej zauważalne przez opinię publiczną. W tegorocznym rankingu Kamila Gasiuk-Pihowicz zajęła piąte miejsce, a wicepremier Beata Szydło znalazła się na ósmej pozycji.

Niezmienni faworyci

Jak tegoroczne wyniki badania różnią się od poprzedniej edycji? Aktualny zwycięzca Andrzej Duda awansował z czwartej pozycji, a Robert Biedroń poprawił swój zeszłoroczny, trzeci rezultat. Spadki zaliczyli z kolei Paweł Kukiz, który był numerem jeden w poprzedniej edycji badania oraz Donald Tusk – numer dwa z 2016 roku.

Lokalne sympatie

Badanie „Z kim na piwo?” zdradza również sympatie, jakimi są obdarzane osoby ważne w lokalnych społecznościach. W tegorocznym badaniu zapytano mieszkańców jedenastu największych miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia, z kim ze znanych sobie osób ze swojej miejscowości chcieliby pójść na piwo. Mieszkańcy są zdecydowanie mniej zgodni w swoich odpowiedziach, gdyż wskazywali cały szereg osób popularnych w swoich miastach. Jednakże, w większości przypadków, najczęściej wskazywano prezydentów miast. Na tle respondentów z wybranych regionów wyróżnili się mieszkańcy Łodzi, którzy wskazali ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, jako najlepszego kandydata do wspólnego wypicia złotego trunku.

Lokalni zwycięzcy:

  1. Białystok: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – 12%
  2. Bydgoszcz: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – 11%
  3. Katowice: prezydent Katowic Marcin Krupa – 7 %
  4. Kraków: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – 7%
  5. Lublin: prezydent Lublina Krzysztof Żuk – 10%
  6. Łódź: Zbigniew Ziobro – 20%
  7. Poznań: prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – 20%
  8. Rzeszów: prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – 17%
  9. Szczecin: prezydent Szczecina Piotr Krzystek – 8%
  10. Warszawa: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – 6%
  11. Wrocław: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz – 13%

Źródło: newsrm.tv

Fot. Freeimages/Denis Solgar

Komentarze

oszustwo - nie wierzcie
Ranking jest na zamowienie polityczne, by wypromowac szkodliwych politykow - taka manipulacja dopusanie do Dudy opetanych wladza Biedronua i Psichowicz itl
2018-01-18 22:57:00
podatnni B
w pełni zgadzam się z podatnikiem, który uważa, że wszyscy politycy i samorządowy to odrażający, cyniczni obłudnicy i karierowicze zainteresowani tylko wyłącznie własną karierą i kasą, nie godni tego, aby poświęcić im nawet 5 minut czasu i uwagi. Wszyscy powinni dostać wilczy bilet.
2018-01-15 14:54:53
podatnik
Dla naszego środowiska wszyscy!!! dotychczasowi politycy różnych poziomów decyzyjności - - w świetle tego co odsłania nam cudowanie internet - to odrażający, cyniczni obłudnicy i karierowicze zainteresowani tylko wyłącznie własną karierą i kasą, godni tego, aby poświęcić im nawet 5 minut naszego czasu i uwagi. Podczas wyborów udowodnimy naszą opinię. Wielu hipokrytów się mocno zdziwi, jak dostaną wilczy bilet."
2018-01-14 16:21:59
Konstanty
Chętnie bym się spotkał na piwo z panią Kamilą, choć pewnie wolałaby kawę.
2018-01-13 15:52:56
w-PiS-anka
Z PO-stkomunistami... Nie PO-pijamy !!
2018-01-12 23:04:03
guciu
Gdy za dużo piwa głowa się kiwa.
2018-01-12 18:42:17
Jarun
Szkoda, że nie ma rankingu: któremu politykowi nalałbym...do piwa ? I nie chodzi tu o sok:-))) Od razu odpowiem: Wszystkim!
2018-01-12 18:14:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie