Środa 29 września 2021r. 
REKLAMA

Wyrusz z Mobilkami w podróż po województwie

Data publikacji: 2020-11-25 14:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26 15:27
Wyrusz z Mobilkami w podróż po województwie
 

Gra planszowa promująca atrakcje regionu i transport publiczny idzie do produkcji. Na razie powstanie kilkaset egzemplarzy „Mobiliady”. Będzie ona nagrodą m.in. w konkursach organizowanych przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Jeśli zyska popularność, zostanie wyprodukowana w większym nakładzie.

Mobilki to niezwykła rodzina żubrów, która podróżuje od morza… nie, nie do Tatr, ale choćby do Gryfina i czy urokliwych miejsc w Dolinie Dolnej Odry. Zachwyca się przyrodą, podziwia zabytki, odkrywa niebanalne trasy, które można pokonać na przykład rowerem lub żaglówką. Odkrywa przy tym nietypowe budowle i tajemnice z przeszłości - most zwodzony, kopalnię kredy, a nawet dinozaury.

Mobiliada i rodzina Mobilków

Ta oryginalna gra planszowa została opracowana przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego. Jej prapremierę, a właściwie sprawdzenie wersji próbnej, zorganizowano podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jesienią 2019 r. Później planszówka była udoskonalana i testowana m.in. przez szczecińskich studentów. Każdy może ją za darmo ściągnąć ze strony http://rbgp.pl/mobiliada/, wydrukować mapę i karty, zmontować całość, a później grać. Wersja domowej roboty wymaga jednak wzmocnienia, czyli podklejenia kartonem albo chociaż arkuszami bloku technicznego.

Żeby zabawa w podróżowanie po regionie mogła trwać dłużej i była jeszcze atrakcyjniejsza, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zlecił wyprodukowanie profesjonalnej planszówki „Mobiliada, czyli rodzina Mobilków w podróży”. Przeznaczono na ten cel 25 tysięcy złotych. Wystarczy na 370 egzemplarzy. Gra będzie oryginalnym gadżetem promocyjnym i nagrodą w rozmaitych konkursach czy akcjach społecznych organizowanych na Pomorzu Zachodnim.

– Gra zachęca do korzystania ze środków transportu publicznego, poszerza wiedzę o obiektach turystycznych i kulturalnych na terenie naszego województwa – tłumaczy marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Zaznacza, że gra pozawala kształtować proekologiczne postawy.

Przez zabawę kartami lub figurami nad mapą można np. zmienić swoje transportowe nawyki i przekonać się do jeżdżenia pociągiem lub rowerem. „Mobiliada” pokazuje, że do większości ciekawych miejsc w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym nie trzeba jechać autem. 

Rodzina Mobilków ściga się w efektownej scenerii Zalewu Szczecińskiego, lasów i kolorowych pól. Po gęstej sieci dróg, po szlakach kolejowych, a nawet przez wodę. Gracze korzystają z kart transportu (biletów) i kart akcji, które zwiększają dynamikę rywalizacji. Karty atrakcji - w czterech kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym – odsyłają do najciekawszych obiektów na danym terenie. Wzbogacone są grafikami, krótkim opisem i kodem QR (kierującym do strony pomorzezachodnie.travel, gdzie użytkownicy znajdą dodatkowe informacje).

Jeśli „Mobiliada” zyska popularność, może być produkowana w większym nakładzie i trafić do sprzedaży. Planowana jest również jej rozbudowana wersja, obejmująca całe województwo.

– Już teraz otrzymujemy sygnały, że wielu mieszkańców chciałoby mieć „Mobiliadę” na półce albo obdarować nią znajomych. Gra jest dosyć unikalnym produktem promującym region i jego ciekawostki, a dobrze przemyślana i pełna akcji rozgrywka niesie sporo frajdy graczom w różnym wieku – zauważa Maciej Łapko z RBGPWZ, jeden z twórców gry.

(p)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ