Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Współczesne Polki to już nie jest „słaba płeć” [FILM]

Data publikacji: 13 marca 2017 r. 12:35
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2018 r. 11:26
Współczesne Polki to  już nie jest „słaba płeć”
 

Współczesne kobiety na pewno nie są już „słabą płcią” – są silne zarówno w sferze rodzinnej jak i zawodowej. Wśród Polek nie ma obecnie dominującego modelu kobiecości – uważa socjolog dr Krystyna Dzwonkowska-Godula. Jak dodaje, z badań wynika też, że kryzys wieku średniego bywa „bardziej zgubny” dla mężczyzn, niż dla kobiet.

Jej zdaniem, różne wzory kobiecości widać chociażby w przypadku współczesnych, młodych i wykształconych Polek.

– Mamy kobiety, które chcą być matkami i nimi zostają, mamy też coraz więcej kobiet, które deklarują, że nie chcą mieć dzieci. Mamy kobiety, które deklarują się jako feministki i te, które absolutnie odżegnują się od tej idei – wylicza dr Dzwonkowska-Godula.

Widoczna jest natomiast zmiana pokoleniowa wśród młodych kobiet w porównaniu z ich matkami, czy babciami, chociażby w związku z tym, że obecnie wybierają one różne drogi życiowe.

– Kiedyś ten scenariusz był dosyć jednoznaczny: kobieta powinna zostać matką, macierzyństwo powinno być na pierwszym miejscu, praca zawodowa owszem, ale bardziej jako aktywność dodatkowa. Natomiast dzisiaj kobiety w Polsce są statystycznie lepiej wykształcone od mężczyzn i edukują się nie po to, żeby zostawać w domu. Chociaż są też kobiety, które to wybierają, czy zawieszają na jakiś czas aktywność zawodową, po to, żeby zajmować się dziećmi – oceniła.

Typowo kobiece cechy tj. empatia, troska o innych, emocjonalność, nastawienie na relacje są także bardzo poszukiwane i doceniane.

– Ale kobiety też zdają sobie sprawę, że aby osiągnąć sukces w pewnych dziedzinach życia, muszą wykazywać się też typowo męskimi cechami. Przecież takie cechy jak niezależność, aktywność, umiejętność zarządzania rozmaitymi zasobami, to są cechy, które kiedyś przypisywano mężczyznom, a dzisiaj cechują też kobiety – zaznaczyła dr Dzwonkowska-Godula.

(pap)

Film: PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

krzysiek z g.
2017-03-15 16:29:06
Polki są -silne , wykształcone , pracowite , ambitne , zaradne i najładniejsze - i tylko ... samotne . Bo mieć taką silną mamę jest Ok! , ale mieć taką partnerkę /DOMINATORA [PREDATORA ?} / ....
One nie popuscily... i role sie odwrocily,
2017-03-14 12:50:34
"Slaba i wymanewrowywana Plcia"... przy tym "Rowno-uprawnieniu" to pozostali Faceci ! Gdyz, tam gdzie "Diabel" juz sam nie moze - tam Babe wpusci...!!
Politykom pod rozwage...
2017-03-13 23:50:27
I okres wychowywania malego dziecka w Rodzinnym Domu do max. 3 lat, powinien byc platny... i rowniez zaliczony Matce dziecka wg. "sredniej" wczesniejszych Jej zarobkow... do pozniejszej Emerytury !!
Patrzmy wiec przyszlosciowo...
2017-03-13 23:37:32
A jak 500 + czy 600 + nie pomoze... to Politycy nasciagaja i do Polski... Is-lamistow, bo u Nich Rodzinna "Norma" mowi o minimum 5-iu maluchach i wiecej...! Gdzie dziewczynki czy Kuzynki juz 10-12 letnie... nadaja sie z "duzym powodzeniem" na przyszle Zony !!
PRZESTROGA - dla mlodych i "naiwnych" Chlopakow...
2017-03-13 23:24:22
Hmm.., najpierw sie dziewczyny "Picuja i Stroja"... by wylapac "Odpowiedniego" Finansowo Faceta, a jak Konto czy Konta zostana juz do "O" wyczyszczone i oproznione i dziecko dla zabezpieczenia z Alimentami urodzone - to "kochasiu" ZEGNAJ...!!
obserwator
2017-03-13 17:01:27
Karolina to Ty? Pozdrawiam Ciebie. Podobasz mi się. Jesteś wolna? Kawa? Zadzwonie.
karolina
2017-03-13 15:36:45
A niby kiedy to Polki były tą "słabą płcią"?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA