poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Kobiety Żebrowskiego

Kobiety Żebrowskiego

Kobiety Żebrowskiego
Data publikacji: 2017-03-08 12:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 388 221169

Znany i ceniony także za granicą plakacista Leszek Żebrowski przygotował kolejną wystawę, której wernisaż odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem głównym tematem plakatów artysty są kobiety. Obok prac Żebrowskiego na oddzielnej wystawie znajdą się także plakaty studentów z Akademii Sztuki.

– Nie chcę, by wystawa „Kobiety na plakatach Leszka Żebrowskiego” była odbierana jako coś w rodzaju goździka w Dniu Kobiet. Nie o to tu chodzi. Zależało mi, żeby zrobić wystawę nie tylko dla wysublimowanego znawcy sztuki, ale także dla normalnego widza. Nam, plakacistom, powinno zależeć na jak najszerszej widowni. Mamy więc tu „ckliwy sentymentalizm” i „natrętny psychizm”, tak charakterystyczne dla mojej twórczości opartej głównie na portrecie. Prace te obejmują okres co najmniej trzydziestu lat, a przez ten czas zaszły kolosalne zmiany w druku i jakości papieru. Zaczynałem je robić w czasach, gdy plakat był uważany za sztukę, a nie jak dziś za część designu. Zdaję sobie sprawę, że spojrzenie młodych ludzi jest już inne niż w moim postudenckim okresie, ale podpisuję się pod każdym plakatem z tej wystawy.

Popełniłem już ponad 500 plakatów wydanych drukiem w dużych nakładach, mam więc prawo robić wystawy retrospektywne. W Łodzi w Muzeum Kinematografii pokazałem własne plakaty filmowe, w berlińskiej Galerii Pigasus pojawiły się na przemian plakaty „Black and White” i „Full Color”. W foyer Teatru w Elblągu gościła wystawa „Psycho” przedstawiająca prace inspirowane Witkacym i Baconem, w Książnicy Pomorskiej gościły plakaty na wystawach „Życie to jest teatr” i „Emocje”.

Wychowywał mnie rock, blues, jazz. Muzyką symfoniczną i operą zainteresowałem się stosunkowo niedawno. Na tej wystawie jest kilka plakatów do „Carmen” Georges’a Bizeta oraz III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. To moje absolutne przeboje w tych dziedzinach. Zapraszam także na wystawę w foyer filharmonii, gdzie między innymi studenci z naszej pracowni (Projektowanie Plakatu i Ilustracji – przyp. red.) przedstawiają na plakatach swoje fascynacje muzyczne. Ale to już inny plakat.

Wernisaż odbędzie się 8 marca o godz. 19.

(mos)

Komentarze

Honorat
@ antek: Radziłbym sprawdzić w słowniku znaczenie słowa "grafomania".
2017-03-08 13:15:34
antek
Dużo tego pachnie grafomanią
2017-03-08 12:24:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy