Poniedziałek 27 września 2021r. 
REKLAMA

W czwartek świętuje sernik

Data publikacji: 2020-07-30 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-31 13:14
W czwartek świętuje sernik
 

Międzynarodowy Dzień Sernika obchodzimy w czwartek (30 lipca). To wyjątkowe ciasto, którego głównym składnikiem jest twaróg, gości na naszych stołach podczas wszystkich świąt i ważnych uroczystości. Tym bardziej warto sięgnąć po nie dzisiaj.

Jaka jest jego historia? Do Polski sprowadził sernik Jan III Sobieski po powrocie z Bitwy pod Wiedniem. Zapewne zasmakował w tym rarytasie w stolicy Austrii, słynącej z wyjątkowych wyrobów cukierniczych. Dzięki niemu Polacy delektują się sernikiem już 337 lat. Pierwsze wzmianki o serniku pochodzą jednak już z czasów starożytnych, kiedy to jadano go podczas igrzysk olimpijskich, jako sycące danie z dodatkiem ziemniaków.

Dziś serniki przygotowywane są na bardzo rozmaite sposoby. Mamy więc kaloryczny, tradycyjny sernik krakowski powstający z tłustego sera, masła i wielu jaj pieczony na spodzie z kruchego ciasta z dużą ilością bakalii i lukrem na wierzchniej kratce z ciasta. Są także delikatne lekkie serniczki na zimno z dodatkiem owoców i galaretek. Dziś zatem każdy musi wybrać taki sernik, który smakuje mu najbardziej.©℗

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: ciast jest wiele, ale w czwartek liczy się tylko sernik.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ewa
2020-07-30 17:14:54
Sernik to moje ulubione ciasto. A czy ktoś może polecić mi gdzie kupić smaczny sernik czekoladowy w Szczecinie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ