Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Uniwersytet pokazał wystawę sportowych przypinek

Data publikacji: 05 lipca 2022 r. 21:49
Ostatnia aktualizacja: 05 lipca 2022 r. 22:01
Uniwersytet pokazał wystawę sportowych przypinek
Ryszard Getek. Fot. Ryszard Pakieser  

Na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów została otwarta wystawa z odznakami sportowymi, które przekazał uczelni Ryszard Getek, wieloletni działacz sportowy i społeczny, były prezes Okręgowego Związku Piłki Ręcznej i Okręgowego Związku Bokserskiego.

- Do zbierania odznak sportowych zainspirowała mnie moja siostra, która od młodości kolekcjonowała znaczki pocztowe. Natomiast ja od dziecka pasjonowałem się sportem, a szczególnie lubiłem grać w piłkę ręczną. Od 1956 roku zacząłem zbierać odznaki sportowe i do dziś zebrałem 8208 sztuk - mówił pan Ryszard. 

Zbiór zawiera odznaki polskie i zagraniczne. Obok znaczków klubowych w kolekcji znajdują się znaczki różnych organizacji kultury fizycznej (w tym federacji i związków sportowych), kwalifikacyjne, okolicznościowe z imprez sportowych, igrzysk i turniejów szkolnych. Dużo miejsca zajmują pamiątkowe znaczki z igrzysk olimpijskich, m.in. z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Ważne są odznaki przedwojennych klubów sportowych, w tym „Czarnych” Lwów i „Pogoni” Lwów. Dla historyków szczecińskiego sportu na uwagę zasługują znaczki pierwszych szczecińskich klubów, począwszy od Odry, Pioniera, Ogniwa, AZS i Pogoni.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA