Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Udaremniono przemyt muszli ślimaka zagrożonego wyginięciem

Data publikacji: 17 czerwca 2022 r. 22:41
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2022 r. 14:47
Udaremniono przemyt muszli ślimaka zagrożonego wyginięciem
Muszla skrzydelnika olbrzymiego Fot. Wikipedia (licencja: CCA-SA 3.0 Unported)  

Przemyt czterech okazów skrzydelnika olbrzymiego – muszli chronionego gatunku ślimaka zagrożonego wyginięciem - udaremnili funkcjonariusze KAS podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Okazy zostały zatrzymane.

Jak podała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie asp. Edyta Chabowska, okazałe muszle skrzydelnika olbrzymiego o długości od 20 do 27 cm wykryte zostały podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski z Ukrainy.

"Muszle należą do gatunku skrzydelnik olbrzymi (Strombus gigas), objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Przewożący je obywatel Ukrainy nie przedstawił chronionych okazów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES" – podkreśliła asp. Chabowska.

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przypomniała, że handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

"Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat" - zaznaczyła.

Podała też, że w 2021 r. funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali łącznie 4,5 tys. okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym 246 żywych zwierząt, 22 spreparowane okazy oraz ponad 4,2 tys. medykamentów medycyny azjatyckiej.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@muszelka
2022-06-18 08:36:15
I to jakie kluczowe! Ktoś 4 muszelki przewoził. Sukces na miarę globalną ta akcja.
Zołza
2022-06-18 00:14:04
Gratuluję fotoedytorom z PAP - Służby Celnej nie ma już od lat.
Muszelka
2022-06-17 23:28:22
Co to się dzieje żeby w Szczecinie podawali informacje z Rzeszowa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA