Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy

Data publikacji: 2022-06-17 20:19
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-17 20:20
Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy
Fot. PAP  

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy – przekazało w piątek PAP źródło unijne. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

Ze źródeł PAP wynika, że Holandia wstrzymała się od głosu.

Belgia, Szwecja, Dania i Holandia złożyły deklaracje w sprawie konieczności dokładnej oceny wypełnienia przez Polskę zobowiązań dotyczących tzw. kamieni milowych związanych ze zmianami w systemie sądowniczym.

1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF).

RRF został stworzony, żeby przyczynić się do odbudowy gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki.

Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. Prawdopodobnie stanie się to po wakacjach, ponieważ KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sprzedawczyki
2022-06-18 12:14:13
Kolejny krok na drodze sprzedania suwerenności Polski za srebrniki wykonany! Naród pozbawiony przywództwa, które obowiązki ma polskie ćwiczony jest w przyklękaniu na oba kolana.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA