Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zakonnice z DPS w Jordanowie nie będą już prowadzić ośrodka

Data publikacji: 2022-06-16 20:38
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-17 21:52
Zakonnice z DPS w Jordanowie nie będą już prowadzić ośrodka
Fot. PAP  

Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek zgodziła się, żeby DPS w Jordanowie, w którym miało dochodzić do znęcania się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi przez prowadzące placówkę zakonnice, był prowadzony przez powiat suski - przekazały w czwartek służby wojewody małopolskiego.

"Siostry przekazały wojewodzie informację o decyzji, którą podjęły, odnośnie tego, że przekażą prowadzenie DPS w Jordanowie na rzecz powiatu suskiego" - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Kontrola w ośrodku w Jordanowie

Oczekiwanie, że podmiot prowadzący tę placówkę zostanie zmieniony, wojewoda Łukasz Kmita wyraził po tym, jak media obiegły zdjęcia i filmy, ukazujące, w jaki sposób siostry z Jordanowa miały traktować swoich podopiecznych. Służby wojewody prowadzą w tym ośrodku kontrolę.

"Na linii starostwo powiatowe i zgromadzenie (zakonne) muszą zostać poczynione teraz ustalenia formalne. Chodzi o to, żeby podopieczni zostali w tym budynku oraz żeby nie zmienił się jego profil - tak, żeby dalej była to placówka dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi" - doprecyzowała rzeczniczka.

W myśl tego porozumienia powiat suski stałby się organem prowadzącym jordanowski DPS. "Powiat sam podejmie decyzję w tej sprawie, ale my sugerujemy, że najprostsza formuła organizacyjna na tym etapie byłaby taka, żeby nie był to nowy dom pomocy społecznej, tylko filia któregoś z tych istniejących już na terenie powiatu" - przekazała Paździo.

Przełożona sióstr Prezentek o rezygnacji

Matka Anna Telus, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek, w czwartkowym oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej przekonywała, że decyzja o rezygnacji z prowadzenia ośrodka motywowana jest odpowiedzialnością za jego istnienie i troską o przebywających tam podopiecznych.

Ponadto przekazała, że Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek "podjęła też decyzję, że sam budynek, w którym zlokalizowany jest DPS, zostanie użyczony tak, aby dalej mogli w nim przebywać dotychczasowi podopieczni". Wskazała, że warunki formalne przekazania ośrodka "w najbliższych dniach" zostaną doprecyzowane z władzami starostwa powiatowego.

"Już dziś jednocześnie Zgromadzenie otrzymało gwarancję, że pracownicy DPS-u zostaną zatrudnieni przez nowy organ prowadzący na dotychczasowych warunkach" - dodała Telus. Ponadto podtrzymała swoją gotowość do "pełnej współpracy z organami państwowymi w wyjaśnieniu wszystkich zarzutów dotyczących funkcjonowania placówki".

Co działo się w ośrodku w Jordanowie?

W sprawie szczegółowo analizowane jest także sprawozdanie z kontroli, przeprowadzonej w DPS w Jordanowie przez Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej, który sprawuje nadzór nad placówką, jak również ustalenia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które odpowiada za bieżące funkcjonowanie DPS-u.

Zdjęcia i nagrania z tego, co działo się w jordanowskim DPS ujawniła Wirtualna Polska. Zakonnice i pracownicy DPS-u miały wiązać niepełnosprawnych podopiecznych do łóżek, zamykać w klatce, bić i zwracać się do nich wulgarnie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej. Zarzuty usłyszała już siostra Alberta oraz jej przełożona, dyrektorka jordanowskiego DPS-u siostra Bronisława.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę doniesień o przypadkach znęcania się w tym miejscu. Szefowa MRiPS Marlena Maląg zwróciła się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i osobami w podeszłym wieku.

W pierwszej kolejności czynnościami kontrolnymi zostaną objęte domy pomocy społecznej, w których przebywają osoby poniżej 18. roku życia oraz placówki, w których wcześniej prowadzono kontrole w związku z sygnałami o nieprawidłowościach.

Informację o tym, że siostry zrezygnowały z prowadzenia DPS, podał portal TVN24.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zabroniła.
2022-06-17 21:12:44
Przecież to Partia Wat.... zabroniła usuwania uszkodzonych płodów po to żeby zarabiać później na ich opiece.
No to wprowadzic...!
2022-06-17 13:10:42
Sztandar PO-trzaskanych Lewakow i najlepiej z W-wy...!! A ile laat prowadzily Siostry ten DPS... ze stracily juz Cierpliwosc i Nerwy... gdyz Faktycznie jest to bardzo Ciezka praca... z tego typu Ludzmi !/??
@Natychmiast !
2022-06-17 10:02:50
I wprowadzić na jego miejsce zielono czarny sztandar kalifatu islamskiego... Powodzenia amebo w życiu określonym prawem szariatu...
Natychmiast !
2022-06-16 21:55:48
Katotalibanowi wyprowadzić sztandar !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA