Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Tzw. palenie z trzeciej ręki uszkadza skórę

Data publikacji: 12 czerwca 2022 r. 19:29
Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2022 r. 10:24
Tzw. palenie z trzeciej ręki uszkadza skórę
Fot. PAP  

Już relatywnie krótki kontakt z osiadającym na meblach i innych przedmiotach dymem, a także z wyciekającym płynem z e-papierosów, szkodzi skórze. Upośledza się proces gojenia ran i rośnie podatność na infekcje.

Tytoniowy dym osadza się na meblach, ubraniach, włosach i innych przedmiotach. Kiedy ktoś tych powierzchni dotyka, mówi się o tzw. paleniu z trzeciej ręki (ang. third hand smoking - THS). Podobna sytuacja dotyczy elektronicznych papierosów, które bywają wadliwe i zdarza się, że wycieka z nich płyn, który potem może wejść w kontakt ze skórą użytkownika. Podobnie może się dziać, gdy ktoś np. amatorsko miesza różne płyny.

Naukowcy z University of California, Riverside donoszą, że "palenie z trzeciej ręki" oraz kontakt z płynem wyciekającym z elektronicznych papierosów wyraźnie szkodzi skórze.

Trójwymiarowy model ludzkiego naskórka

W swoich eksperymentach posłużyli się systemem EpiDermTM - trójwymiarowym modelem ludzkiego naskórka oraz hodowanymi, tworzącymi naskórek keratynocytami. Modele te przez 24 godziny poddawali działaniu różnych stężeń nikotyny, odpowiadających paleniu z trzeciej ręki oraz kontaktowi z wyciekami z e-papierosów. Sprawdzili też wpływ nikotyny na różne części komórek, w tym produkujące energię mitochondria i zawierające liczne, potrzebne do metabolizmu enzymy - peroksysomy.

Nie mają dobrych wiadomości. „Odkryliśmy, że kontakt skóry z nikotyną może pogarszać gojenie się ran i zwiększyć podatność na infekcje ze względu na obniżoną aktywność immunologiczną, a także może wywołać w skórze stres oksydacyjny” - donosi dr Giovanna Pozuelos z University of California, Riverside, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Atmosphere” (https://www.mdpi.com/2073-4433/13/5/810).

Szkodliwe zmiany zależą od dwóch prostych czynników - czasu działania nikotyny oraz jej stężenia.

Najbardziej narażeni: dzieci, cukrzycy, osoby pracujące w zadymionych pomieszczeniach

Szczególnie zagrożone są osoby z zaburzeniami pracy skóry, np. z owrzodzeniami cukrzycowymi lub owrzodzeniami tętniczymi.

„Kontakt skóry z pozostałościami nikotyny może zaburzyć gojenie się tych zmian oraz zwiększyć ryzyko zakażeń” - podkreśla dr Pozuelos.

„Niemowlęta oraz małe dzieci, które raczkują na zanieczyszczonych powierzchniach lub mają z nimi częsty kontakt w inny sposób, są szczególnie narażone na oddziaływanie nikotyny. Osoby pracujące w zadymionych środowiskach, takich jak kasyna, w których można palić, mogą być narażone na toksyny przez całe miesiące lub lata” - kontynuuje specjalistka.

Badanie pokazało jednak, że zmiany w mitochondriach cofały się. „Skóra może się zregenerować przy ciągłym unikaniu palenia z trzeciej ręki i odpowiednim obchodzeniu się z e-papierosami” - informuje jedna z autorek odkrycia prof. Prue Talbot.

Sprzedawcom e-papierosów naukowcy doradzają stosowanie środków osobistej ochrony i odpowiednie czyszczenie zabrudzonych wyciekami powierzchni. Sugerują też wprowadzanie odpowiednich regulacji odnośnie palenia i wapingu. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Apolonia
2022-06-15 10:00:32
Palenie szkodzi zdrowiu i środowisku. Niedawno czytałam artykuł, w którym naukowcy podali, że niedopałki papierosów najbardziej zanieczyszczają środowisko, szczególnie plaże i oceany. Staram się namawiać moich znajomych do rzucenia palenia. Mój wujek zmarł na raka płuc w wyniku palenia papierosów i osierocił dwoje dzieci. Palenie papierosów to po prostu głupota i strata pieniędzy oraz zdrowia.
pa
2022-06-12 22:02:26
Warto zauważyć, że palą wyłącznie osoby proste, które nie zdają sobie sprawy, jaką krzywdę robią innym.
Lucky luck
2022-06-12 19:58:56
Palenie w miejscach publicznych powinno byc zabronione. Chcesz palic i smrodzic,prosze bardzo,u siebie w domu. Nie mozna zjesc w ogrodku przy knajpie,bo smierdzi,na przystankach smierdzi.Wyjdziesz na domowy ogrodek lub balkon,smierdzi,bo sasiad pali.Z jakiej racji osoby niepalace sa poszkodowane???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA