niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Na Luzie > Ślązacy przeciwko hejtowi. Pojechali ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby

Ślązacy przeciwko hejtowi. Pojechali ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby

Ślązacy przeciwko hejtowi. Pojechali ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby
Data publikacji: 2020-06-06 20:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-02 16:13
Wywietleń: 1104 458361

Rowerowy rajd, w którym grupa Ślązaków jedzie przez Polskę ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby, wyruszył ze słynnego katowickiego osiedla robotniczego Nikiszowiec w sobotę rano (6 czerwca). Śląskie powietrze ma być symbolem akcji przeciwko hejtowi wobec Ślązaków.

Woj. śląskie jest regionem z największą w Polsce liczbą zakażeń koronawirusem, wiele ognisk zlokalizowanych jest w kopalniach. Górnicy stanowią ponad połowę spośród niespełna 8,9 tys. wszystkich osób zakażonych w regionie, przez co często stają się obiektem hejtu.

Ataki na Ślązaków

W połowie maja o zaprzestanie ataków wobec górników i ich rodzin apelował w wydanym oświadczeniu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Pod koniec maja w rozmowie wyemitowanej na antenie Radia Katowice prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do hejtu wobec Śląska, a także medyków, przepraszał za rodaków, którzy zachowali się w czasie epidemii "nieodpowiedzialnie, a wręcz podle".

Rowerowy rajd, w którym czterech Górnoślązaków jedzie przez Polskę ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby, ma być symbolem akcji przeciwko tym atakom. 

 

O akcji Ślązaków, przedstawiających się jako "sztyrech co lŏto, wandruje a na kole rajzuje" (czterech, co lata, wędruje i jeździ na rowerze – PAP), poinformował wspierający ją senator KO Marek Plura. Jak podkreślił, mieszkańcy Śląska często są stygmatyzowani ze względu na epidemię.

- Bardzo przykrym tego przykładem było zachowanie posłanki Elżbiety Płonki (PiS), która postanowiła ostentacyjnie założyć maseczkę, gdy zorientowała się, że siedzi obok posłanki Moniki Rosy (KO) z Katowic - przypomniał Plura. - Ale w codziennym życiu spotykamy bardziej praktyczne przykłady negacji Ślązaków. Zamawiając kwaterę na wakacje lepiej nie przyznawać się do mieszkania w naszym województwie, bo można spotkać się z odmową okraszoną przykrymi epitetami. Z literką +S_ na rejestracji też czasem strach się pokazać. Dlatego ucieszyła mnie akcja Sztyrech na kołach, bo pokazuje, że Ślązacy wciąż mają przyjaciół! 

Nie jesteśmy trędowaci!

Wspierająca również akcję organizacja Ślōnsko Ferajna zapowiedziała, że czterej Ślązacy zawiozą na swoich kołach (rowerach) na Kaszuby krauza ze ślōnskim luftym (słoik ze śląskim powietrzem). Tam zostanie ono z krauzy wypuszczone.

- Kaszubi nie boją się naszego śląskiego powietrza, mimo zarazy, jaka jest w całej Polsce i na całym świecie. My, Ślązacy, nie jesteśmy dla nich trędowaci; przyjmują nas serdecznie, jak wcześniej - zaznaczył szef Śląskiej Ferajny Peter Langer. - Polacy nas przeważnie nie rozumieją, a przez to nas nie kochają, ale z Kaszubami dogadujemy się. I my i oni mamy swoją - inną od polskiej - kulturę i inny język – i to też nas łączy - dodał Langer.

(pap)

Fot. Facebook/ŚLŌNSKŎ FERAJNA

Ślązacy przeciwko hejtowi. Pojechali ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby Ślązacy przeciwko hejtowi. Pojechali ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby Ślązacy przeciwko hejtowi. Pojechali ze słoikiem śląskiego powietrza na Kaszuby

Komentarze

Hej
Sądząc po barwach to ten wozduch powinni zawieźć na ukraine
2020-07-02 16:12:01
Hg cb on
Separatyści łaczmy sie
2020-07-02 16:10:26
gość
jeszcze wszyscy będą się prosić aby ŚLAZACY ODDAWALI KREW a oni odpowiedzą : oj nie mogę bo jestem z Katowic
2020-06-16 11:04:43
gość
jeszcze się wszyscy będą prosić aby ŚLĄZACY ODDAWALI KREW a wtedy powinni powiedzieć oj przykro nam ale jesteśmy z Katowic
2020-06-16 11:00:55
Ola
Jeszcze trochę a nie będę mógł spojrzeć na drugą osobę bo będę posadzony o urok To chore co wyczynia PO.
2020-06-11 08:53:37
guciu
Dzień bez hejtu dobry dzień satysfakcja murowana popieram cześć i czołem jestem wesoły..
2020-06-08 18:05:33
Zak
Inna od polskiejkulture? To kim o i sa?
2020-06-08 00:11:04
Lwów
Te pseudo ataki na Śląsk to wymysł niemieckich mediów w Polsce.
2020-06-07 09:56:03
Dar
Mogli zabrać worek "ungla".
2020-06-07 08:53:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie