środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Przepraszam za rodaków, którzy w czasie epidemii zachowali się podle

Prezydent: Przepraszam za rodaków, którzy w czasie epidemii zachowali się podle

Prezydent: Przepraszam za rodaków, którzy w czasie epidemii zachowali się podle
Data publikacji: 2020-05-26 11:33
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-27 11:59
Wywietleń: 783 456726

Przepraszam za rodaków, którzy w czasie epidemii zachowali się nieodpowiedzialnie czy podle - powiedział w rozmowie wyemitowanej we wtorek na antenie Radia Katowice prezydent Andrzej Duda. Prezydent odniósł się w ten sposób do hejtu wobec Śląska i medyków.

Proszony o odniesienie się do niedawnej medialnej wypowiedzi b. rektora Uniwersytetu Śląskiego, filozofa i literaturoznawcy prof. Tadeusza Sławka, że „nie ma wystarczających słów potępienia dla hejtu, jaki spotyka Śląsk w okresie pandemii”, a także do przypadków hejtu dotykającego medyków, Andrzej Duda przypomniał, że Polacy są „dużym narodem”.

Przypadki głupoty i chamstwa

- Jest nas 38 milionów. Zawsze patrzę na to w ten sposób, że niestety dramatyczne przypadki głupoty ludzkiej, chamstwa – przepraszam za to mocne słowo – czy zwykłej bezmyślności, jakiejś takiej podłości, po prostu zdarzają się. Przepraszam jako Prezydent Rzeczypospolitej za tych wszystkich naszych rodaków, którzy zachowali się w tym czasie nieodpowiedzialnie czy wręcz podle. Strasznie jest to dla mnie przykre - zadeklarował.

Wyjaśnił, że także dlatego uczestniczył w niedzielę na Jasnej Górze w pielgrzymce przedstawicieli środowisk medycznych - aby pomodlić się za ich zdrowie i podziękować za ich służbę.

- Wielkie, wspaniałe postawy ludzi polskiej medycyny w tych ostatnich tygodniach, miesiącach, są nie tylko godne naśladowania, ale bardzo wielu wielu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pielęgniarzy, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów - okazało się bohaterami - wskazał Duda.

- Moja obecność na Śląsku w tych dniach – poza tym, że dałem wcześniej wyrazy solidarności ze Śląskiem, ze Ślązakami - to także wyraz mojego podkreślenia ważności Śląska dla nas - zadeklarował prezydent.

Prezydent na Śląsku

W poniedziałek prezydent razem z małżonką oraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem odwiedził jednostkę wojskową Agat w Gliwicach - w związku z niedzielnym Świętem Wojsk Specjalnych. W poniedziałek po południu uczestniczył też w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z epidemią - z udziałem wojewody śląskiego i marszałka województwa.

Pytany, czy wobec sytuacji epidemicznej w regionie nie bał się przyjechać do woj. śląskiego Duda zapewnił, że cały czas „jest duszą na Śląsku”.

- Dacie radę, a my jesteśmy od tego, żeby wspierać was, jak tylko to możliwe, dlatego jestem tutaj. Chciałem też, aby mieszkańcy Śląska zobaczyli, że to nie jest tak, że przyjeżdżałem na Śląsk tylko, kiedy było dobrze, kiedy się wiodło, ale w trudnym momencie, w którym wiele osób w jakiś sposób obawia się przyjechać, być może utrzymywać kontakty, mówię: wręcz przeciwnie - zaznaczył

Sytuacja pod kontrolą?

Zapewnił jednocześnie, że „sytuacja w szpitalach jest całkowicie pod kontrolą”. - Nie było momentu, w którym brakowało miejsc dla ewentualnych chorych - nie było tutaj żadnego zagrożenia. Było bardzo niewiele cięższych przypadków koronawirusa, także śmiało można powiedzieć, że Śląsk dał sobie radę, że śląska medycyna poradziła sobie z koronawirusem - uznał.

- Jest to wielka zasługa zarówno personelu medycznego, jak i władz lokalnych, jak również i dyscypliny, którą Ślązacy mają wpisaną w swój charakter, no i przede wszystkim wielkiego etosu związanego z dyscypliną pracy - ocenił prezydent.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser

 

Komentarze

Jarun
Przeprosił za ministra Szumowskiego(140 mln. zł), premiera Morawieckiego (restauracja) i prezesa Kaczyńskiego(cmentarz). Ma gest na koniec kadencji.
2020-05-27 10:12:11
Itd i bury boją się Niemców.
To dobrze.
2020-05-26 23:48:33
do @ Janek bury
- piszesz; "formalnie nie jest jeszcze w szwabskich lapach.". Pytam się czy czytałeś "List Kuriera do premiera" dokładnie? Stawiam "wizę do USA za kondoma iż w przyszłym roku Kurier będzie "Passauer Presse" lub inny "Springer".
2020-05-26 22:41:13
Do wyznawców sekty PIS
13. emerytura w tym roku jest wypłacana ze względu na wybory prezydenckie. Rząd niezależnie od epidemii nie ma zamiaru denerwować 10 milionów emerytów i rencistów. Mimo że - jak liczy Dudek - przeznaczone na nią niemal 12 mld zł wystarczyłoby na dopłaty do wynagrodzeń po 2 tys. zł dla miliona pracowników przez pół roku. Jeszcze przed koronawirusem 13. i 14. w przyszłym roku stały pod znakiem zapytania. Teraz ten znak jest już ogromny. Koronawirus może być też pretekstem do ścięcia programu 500 plus – odcinając go od części obecnych beneficjentów (np. poprzez wprowadzenie kryteriów dochodowych).
2020-05-26 21:11:24
Janek bury
Kurier staje się powoli tuba propagandowa totalnej targowicy mimo ,ze formalnie nie jest jeszcze w szwabskich lapach.
2020-05-26 18:17:31
itd
ZACHODNIE POMORZE PRZEPRASZA POLAKOW ZA KOPERTOWICZA,NITRASA,ARLUKOWICZA!
2020-05-26 16:53:46
dexter
TEN JEGO MUNDUREK TO CHYBA STYLISTA Z KOREI PÓŁNOCNEJ PROJEKTOWAŁ :)))) A PUTIN , WŁADCA KACZEJ ZARAZY ZATWIERDZAŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2020-05-26 16:51:14
Szczecinainin
Przepraszam rodaków za prezydenta Dudę
2020-05-26 15:22:18
Filipinka
Serio? Jakoś nie słyszałam, aby przepraszał ludzi, którzy nie tylko byli wyzywani, ale też bici za to, że nie są orientacji hetero. Jakoś nie słyszałam, aby potępił miejscowości/gminy za "wolne od LGBT". Czy przeprosił swoją żonę i teścia za Międlara i Rybaka?
2020-05-26 12:00:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie