piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Rekonstrukcja bitwy o Arnhem

Rekonstrukcja bitwy o Arnhem

Rekonstrukcja bitwy o Arnhem
Data publikacji: 2015-09-12 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:49
Wywietleń: 1443 19928

Ponad 200 rekonstruktorów, w tym spadochroniarze, weźmie udział w sobotni wieczór w historycznym odtworzeniu bitwy o Arnhem w podszczecińskim Gryfinie. Głównym bohaterem inscenizacji będzie tamtejszy most i jego okolice - przypominający most w Arnhem nad Renem.

Inscenizacja historyczna, zatytułowana „Orły nad Arnhem” to oprócz członków grup rekonstrukcyjnych, ubranych w stroje z epoki i wyposażonych w taką broń, skoki spadochroniarzy i zrzuty zasobników. Na polu boju nie zabraknie też historycznych pojazdów wojskowych - będą działa i pojazdy z epoki, w tym wozy opancerzone. Zaplanowano także efekty pirotechniczne.

Sobotnie widowisko będzie głównym punktem obchodów 70-lecia Osadnictwa Polskiego na Ziemi Gryfińskiej.

W związku z wydarzeniem w godzinach 17.00-20.00 zamknięta będzie droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do Mescherin, zarówno dla ruchu kołowego jak i pieszego.

Tomasz Sawicki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Borujsko, która weźmie udział w wydarzeniu, powiedział, że członkowie grupy odtworzą w Gryfinie epizod z polskimi żołnierzami. Nasza ekipa wystąpi jako polscy spadochroniarze z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego - zaznaczył.

"Zgodnie z prawdą historyczną Polacy będą stanowić najmniej liczną grupę - będzie nas 15. Inne grupy wcielą się w żołnierzy brytyjskich i niemieckich. Tych pierwszych będzie 45, a drugich 120" - dodał. Jak podkreślił, tak znaczna liczba rekonstruktorów z tego okresu to jak na inscenizację bardzo dużo.

Inscenizacja zostanie przygotowana przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

Bitwa pod Arnhem została rozegrana w ramach rozpoczętej 17 września 1944 r. największej operacji wojsk spadochronowych w II wojnie światowej, o kryptonimie Market Garden, w której dowództwo alianckie zamierzało - poprzez Holandię i północne Niemcy - otworzyć sobie drogę w głąb Niemiec.

Spadochroniarze gen. Sosabowskiego desantowali się 21 września 1944 r. w rejonie Driel, niedaleko Arnhem, gdzie ponieśli znaczne straty, zdążając na pomoc okrążonym przez Niemców Brytyjczykom z 1. Dywizji Powietrznodesantowej. Ostatecznie operacja Market Garden została przez aliantów przegrana.

(PAP)

Na zdjęciu: Widowisko rozpocznie się o godzinie 18.00.  

 

Komentarze

gh
Informacja, niemal jak zawsze, niedokładna. Jest podana godzina, jest podany dzień tygodnia (sobota) - pytanie która sobota. Można się domyślić, że chodzi o 19.09.2015r., ale taka informacja powinna być w treści artykułu (o tym uczą się już dzieci w podstawówce)
2015-09-14 10:28:47
HogoFogo
A rekonstrukcja bitwy o Monte Casino na Jasnej Górze? Nie róbcie sobie jaj z historii.
2015-09-13 20:02:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie