środa, 23 września 2020.
Strona główna > Na Luzie > Rekonstrukcja bitwy o Arnhem

Rekonstrukcja bitwy o Arnhem

Rekonstrukcja bitwy o Arnhem
Data publikacji: 2015-09-12 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:49
Wywietleń: 1605 19928

Ponad 200 rekonstruktorów, w tym spadochroniarze, weźmie udział w sobotni wieczór w historycznym odtworzeniu bitwy o Arnhem w podszczecińskim Gryfinie. Głównym bohaterem inscenizacji będzie tamtejszy most i jego okolice - przypominający most w Arnhem nad Renem.

Inscenizacja historyczna, zatytułowana „Orły nad Arnhem” to oprócz członków grup rekonstrukcyjnych, ubranych w stroje z epoki i wyposażonych w taką broń, skoki spadochroniarzy i zrzuty zasobników. Na polu boju nie zabraknie też historycznych pojazdów wojskowych - będą działa i pojazdy z epoki, w tym wozy opancerzone. Zaplanowano także efekty pirotechniczne.

Sobotnie widowisko będzie głównym punktem obchodów 70-lecia Osadnictwa Polskiego na Ziemi Gryfińskiej.

W związku z wydarzeniem w godzinach 17.00-20.00 zamknięta będzie droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do Mescherin, zarówno dla ruchu kołowego jak i pieszego.

Tomasz Sawicki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Borujsko, która weźmie udział w wydarzeniu, powiedział, że członkowie grupy odtworzą w Gryfinie epizod z polskimi żołnierzami. Nasza ekipa wystąpi jako polscy spadochroniarze z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego - zaznaczył.

"Zgodnie z prawdą historyczną Polacy będą stanowić najmniej liczną grupę - będzie nas 15. Inne grupy wcielą się w żołnierzy brytyjskich i niemieckich. Tych pierwszych będzie 45, a drugich 120" - dodał. Jak podkreślił, tak znaczna liczba rekonstruktorów z tego okresu to jak na inscenizację bardzo dużo.

Inscenizacja zostanie przygotowana przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

Bitwa pod Arnhem została rozegrana w ramach rozpoczętej 17 września 1944 r. największej operacji wojsk spadochronowych w II wojnie światowej, o kryptonimie Market Garden, w której dowództwo alianckie zamierzało - poprzez Holandię i północne Niemcy - otworzyć sobie drogę w głąb Niemiec.

Spadochroniarze gen. Sosabowskiego desantowali się 21 września 1944 r. w rejonie Driel, niedaleko Arnhem, gdzie ponieśli znaczne straty, zdążając na pomoc okrążonym przez Niemców Brytyjczykom z 1. Dywizji Powietrznodesantowej. Ostatecznie operacja Market Garden została przez aliantów przegrana.

(PAP)

Na zdjęciu: Widowisko rozpocznie się o godzinie 18.00.  

 

Komentarze

gh
Informacja, niemal jak zawsze, niedokładna. Jest podana godzina, jest podany dzień tygodnia (sobota) - pytanie która sobota. Można się domyślić, że chodzi o 19.09.2015r., ale taka informacja powinna być w treści artykułu (o tym uczą się już dzieci w podstawówce)
2015-09-14 10:28:47
HogoFogo
A rekonstrukcja bitwy o Monte Casino na Jasnej Górze? Nie róbcie sobie jaj z historii.
2015-09-13 20:02:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie