wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Odmłodzonym pociągiem do Gryfina

Odmłodzonym pociągiem do Gryfina

Odmłodzonym pociągiem do Gryfina
Data publikacji: 2015-09-01 13:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1899 16552
W poniedziałek przed południem odjechał ze Szczecina do Gryfina pierwszy z trzech zmodernizowanych pociągów EN 57. Od dziś (1 września) połączenie to będzie obsługiwać pięć par elektrycznych zespołów trakcyjnych, a dwie także do Chojny. Już niebawem będzie ich więcej.

Od 1 września podróżujący linią Szczecin-Gryfino korzystają z trzech gruntownie odnowionych trzyczłonowych ezetów, których 10 samorząd województwa kupił od spółki Przewozy Regionalne. Po modernizacji w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki" SA zmieniły się one nie do poznania i to taniej niż by kosztowały nowe pociągi.

- Mieszkańcy Gryfina się skarżyli, że nie korzystają z modernizowanego przez samorząd taboru, ale od 1 września się to zacznie zmieniać - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz na szczecińskim dworcu przed odjazdem pierwszego odmłodzonego ezeta. - To pierwszy krok do pełnej modernizacji taboru obsługującego linię 273. Od jutra 30 proc. połączeń będzie obsługiwanych przez odnowione pociągi. Województwo systematycznie realizuje plan modernizacji taboru kolejowego – dziś to 70 procent całego. Trzy EN-y, które wyjadą na trasę Szczecin-Gryfino, są kolejnym etapem. Do końca roku będziemy odbierać kolejne i wkrótce na trasie pojawi się więcej nowoczesnych i wygodnych pojazdów.

Połączenie Szczecin-Gryfino od dziś będzie obsługiwać pięć par odmłodzonych pociągów (dwie także do Chojny). Od listopada już 8, natomiast w kolejnym miesiącu wszystkie bezpośrednie. 

- Przyjechałem dziś do Szczecina starym pociągiem, a wracam nowym - stwierdził burmistrz Gryfina, Mieczysław Sawaryn. - To nie tylko dla mnie wielka radość, ale i dla młodzieży szkolnej oraz pracowników podróżujących między tymi dwoma miastami.
W odmłodzonych ezetach jest 160 foteli i 6 siedzeń uchylnych, klimatyzacja, Wi-Fi, miejsce na 2 wózki inwalidzkie i 3 rowery, toaleta dla niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem ze Szczecina do Gryfina trwa 22 minuty!

- Najważniejsi są pasażerowie, to inwestycja dla nich – mówił Zygmunt Dziewguć, przewodniczący Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska sejmiku województwa. - Widać nową jakość, zmiany na lepsze i na co wydajemy pieniądze z budżetu. 

W tym roku ZNTK „Mińsk Mazowiecki" przekaże jeszcze dwa zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne. Do końca czerwca 2016 r. pozostałe pięć. Odmłodzone pojazdy będą obsługiwać linie: Szczecin – Gryfino – Chojna – Kostrzyn, Szczecin – Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski, Szczecin – Świnoujście, Szczecin – Stargard Szczeciński – Choszczno – Krzyż. 

(mag)

Komentarze

EN57
Kibel zawsze pozostanie kiblem. No dobra, te są lepsiejsze;)
2015-09-08 17:54:51
kadra
dzisiaj pociąg zamiast o 6.06 odjechał z półgodzinnym opóźnieniem bo nie można było rozłączyć dwóch składów z których jeden miał zostać w Gryfinie. Oby dalej było lepiej.
2015-09-01 17:45:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie