wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Na Luzie > Psy są mądrzejsze od kotów

Psy są mądrzejsze od kotów

Psy są mądrzejsze od kotów
Data publikacji: 2017-12-07 19:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-14 07:05
Wywietleń: 2256 304046

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA wykazały, że psy są mądrzejsze od kotów. Właściciele kotów sceptycznie i z niedowierzaniem przyjęli rezultaty tych badań.

Badając najbliższe człowiekowi czworonogi, grupa z naukowców z Brazylii, Danii, RPA i Stanów Zjednoczonych zastosowała metodę pozwalającą na przeliczenie i porównanie neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym psów i kotów.

Neurony, komórki nerwowe, są zdolne do przetwarzania i przekazywania informacji w formie sygnału elektrycznego i jako takie są podstawowym elementem układu nerwowego.

Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym ssaków, w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.

Do tej pory naukowcy zainteresowani porównaniem inteligencji różnych gatunków zwierząt z reguły skupiali się na mierzeniu wielkości mózgu. Prof. Suzana Herculano-Houzel w roku 2005 opracowała „szybką, prostą i tanią metodę obliczania” liczby neuronów w mózgu zwierząt i układzie nerwowym.

Stosując metodę opracowaną przez prof. Herculano-Houzel naukowcy obliczyli, że kora mózgowa typowego kota Mruczka zawiera ok. 250 mln neuronów, podczas gdy kora mózgowa ważącego jakieś 8 kg psa Azorka obejmuje ok. 429 mln komórek nerwowych – prawie dwa razy więcej. W ocenie prof. Herculano-Houzel „sugeruje to, że psy mają o wiele większe zdolności poznawcze (kognitywne) niż koty”.

Wyniki badań zostaną opublikowane w najnowszym numerze fachowego czasopisma „Frontiers in Neuroanatomy”.

Oczywiście inteligencja jest tylko jednym, ale nie jedynym z walorów czworonogów. W wypadku kotów liczy się też ich intuicja, niezależność, przywiązanie i „puszystość”. 

(pap)

Fot. Marcin Kubera

Komentarze

Odkryli Amerykę
Tak, jak mężczyźni od kobiet i co z tego?
2017-12-14 06:53:05
Gość
Górą pieski....jesteście SUPER!!!
2017-12-08 07:30:59
hauhau
Długo ktoś nad tym myślał? hah
2017-12-08 06:53:47
ile mają neuronów ?
Kolej teraz na Kaczyńskiego, Macierewicza, Schetynę, Kukiza i innych. Zbadać ile mają neuronów.
2017-12-08 03:36:44
Jakób
Co na taki news powie prezes od kotów?
2017-12-07 22:33:19
Radosława
Ja zawsze byłam miłośniczką psów więc te wyniki badań naukowców mnie przekonują ;-) Bo inaczej kochana psinka by sie obraziła na mnie.
2017-12-07 20:16:51
Sceptyk
Kiedys taka gleboka wiedze czerpalismy z dziel Lenina i naukowcow ZSRR,obecnie nauka plynie z Hameryki.A czy zbadali ilosc neuronow w ekipie obecnie rzadzacej elity w Waszyngtonie?
2017-12-07 19:44:24